Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.977

Propadnutí rezervační zálohy ze strany kupujícího

1 odpověď

Dobrý den, potřebuji pomoci ohledně propadnutí rezervační zálohy. Jsme prodávající a stalo se nám, že kupující nám den před podpisem kupní smlouvy řekl, že kupní smlouvu nepodepíše, jedině s tím, že mu snížíme cenu o 600000 Kč. S tím jsme nesouhlasili a k podpisu nedošlo. Kupující byl 3 vyzván k podpisu a vždy odmítl s tím, že trvá na snížení ceny. Na začátku prodeje byla podepsána rezervační smlouva, kde kupující musel složit 400000 Kč do úschovy do 3 dnů a tak učinil. Platnost rezervační smlouvy byla do 30.11.22 a tedy nedodržel podmínky a tato částka propadla 50% nám a 50% realitce. V řez. sml. je uvedeno, že částka bude započtena do 10 dní od ukončení rez. sml. a že a tím, kupující výhradně souhlasí. 2 měs. zdržel prodej a spoléhal se, že na poslední chvíli cukneme s cenou, ale to se nestalo, tak se KS nepodepsala. Trvali jsme na ceně, která byla uvedena a dohodnuta v rez. sml. Byla uzavřena 3stranna rez. sml. Můj dotaz zní, kdy máme nárok na vyplacení této částky z úschovy? Ať za situace, že to kupující soudně napadne, nebo i kdyby to nenapadl. Ve smlouvě tato lhůta není uvedena a realitka mlži. Mluví o vyplaceni do 3 let. Že to nemohou poslat. Jaká máme práva? Děkuji za pomoc. S. P

Dobrý den,

obecně, pokud není stanovena splatnost dluhu, může věřitel požádat o splnění dluhu kdykoliv. Pokud není dluh v jím stanovené lhůtě uhrazen, může se obrátit s žalobou na soud. Pokud tedy z rezervační smlouvy skutečně nevyplývá termín splatnosti zálohy k vašim rukám, pak vyzvěte písemně (doporučeně s dodejkou) realitní kancelář k uhrazení předmětné částky do Vámi stanoveného termínu. Pokud RK částku neuhradí, zašlete jí předžalobní výzvu s tím, že pokud ani v dodatečné lhůtě nebude částka uhrazena, obrátíte se s žalobou na soud. Ode dne splatnosti pak máte nárok i na zákonné úroky z prodlení, tedy ode dne následujícího po konci lhůty stanovené v první výzvě.