Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.639

Zvýšení nájemného pronajatého pozemku - nájemce to odmítá, co dělat?

3 odpovědi

Mám v Brně ve Starý Liskovec pozemek - sad a stavební pozemek - odhad ceny 500.000 Kč, nájemné za rok 4700 Kč, daň je 900 Kč. Chci proto zvýšit nájemné. Nájemník to odmítá. Mám právníka a ten tomu moc nerozumí podle mého jak mám postupovat, Děkuji.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že nemám k dispozici znění Vaší nájemní smlouvy, mohu Vám sdělit jen obecné informace. V případě, že druhá strana nereaguje na Váš návrh na zvýšení nájemného, můžete smlouvu vypovědět, neodporuje-li to znění Vaší nájemní smlouvy nebo občanskému zákoníku a následně uzavřít nájemní smlouvu s jiným nájemcem a vyšším nájemným.

Nájem pozemku je založen na smluvním vztahu, přičemž smluvní strany vychází při úpravě svých práv a povinností z uzavřené smlouvy a ze zákona. V tomto případě se kromě návrhu na zvýšení nájemného zaslaného druhé smluvní straně nebo ukončení nájemní smlouvy jiné možnosti nenabízí.

Když vypovím smlouvu na pozemek tak miřekli, že vysazené stromy uklidí na moje náklady, ale není smlouva o vysazení to bych nedělala, ale stavební parcela na které mají částečně postavenou budovu ve které podnikají a částečně je pozemek po kterém mají dopravu a jezdí mi po pozemku na obou stranách. Nechci dělat někomu problémy, žádala jsem je o odkoupení pozemku májí předkupní právo. Pokut mi neodpoví a neodkoupí si pozemek a já nemohu nic dělat a musím přistoupit na jejich podmínky a to je dnes Brno a tak se mě zdá, že je 4700kč málo. Protože není udělaná další smlouva pro tento rok tak budu muset udělat razantní krok a zamezit ježdění po mém pozemku a zakaz podnikání v mé zastavěné ploše. Neni žádná smlouva aby mi oni diktovali za 4000kč za dan 8OOkč, kterou platím já. Tak že nemužu svou cestu i rozorat tak jak to vidím v televizi. Já jsem to zdědila po manželovo, který mi nadělal dluhy a já je nemohu zaplatit, protože je tady pěkný chaos a každý si dělá co chce a zákony to je hrůza, zjistila jsem, že to co dělá můj právník tak akorát na peníze. A tak at je to všechno ladem 4000kč mě nevytrhnou

Dobrý den,
došlo-li k vysazení stromů ze strany nájemce bez Vašeho souhlasu je takovéto jednání považováno za neoprávněný zásah do vlastnického práva. Bude-li nájemce odstraňovat vysazené stromy, ponese si náklady sám.
Pokud jak píšete, nemáte uzavřenou smlouvu s nájemcem na další rok, nemusíte ji prodlužovat a poté by musel nájemce po skončení nájmu pozemky opustit. Problém však bude s pozemkem, na němž stojí budova nájemce. Nájemce má právo na přístup k budově, ale je na podrobnější zkoumání zjistit oprávněnost stavby nájemce a další řešení. V tom případě doporučuji se s celou záležitostí obrátit na Vašeho právního zástupce.
Jak píšete, je na zvážení, zda by celou Vaši finanční situaci nevyřešil prodej pozemků, neboť se nachází v zřejmě v lukrativní části.