Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.762

Vlastnictví nové nemovitosti před rozvodem manželství

1 odpověď

V současné době se s manželem domlouváme na vypořádání společného jmění manželů SJM po rozvodu, abychom mohli soudu předložit náš návrh. Manžel se již odstěhoval z našeho společného domu a bydlí v pronajatém bytě. Já s nezletilým synem bydlíme v tomto rodinném domě, ale chtěli bychom se ještě před rozvodem přestěhovat do bytu, který pořídíme (za souhlasu manžela) z našich společných úspor. Později dům prodáme a rozdělíme si hotovost. Manžel ale trvá na tom, že v bytě, který koupíme, bude spoluvlastníkem. Já s tímto návrhem nesouhlasím. Manžel tvrdí, že pokud by byl byt pouze v mém vlastnictví, tak hodnota společného jmění manželů SJM, které se bude dělit, o jeho pořizovací cenu klesne. Je tomu tak?
Vyřešil by se tento problém tím, pokud bych si na nový byt půjčila část hotovosti od rodičů + použila na něj svoje stavební spoření?
Děkuji

Dobrý den,

pokud byste ještě před rozvodem manželství pořídili byt z majetku spadajícího do společného jmění manželů (SJM), náležel by tento byt do konečného vypořádání SJM. Na tuto skutečnost nemá vliv, že jste kupní smlouvu uzavřela pouze Vy.
Vámi nabízená varianta uhradit byt z finančních prostředků půjčených od rodičů a ze stavebního spoření je příznivější, ale pozor na skutečnost, byly-li do Vašeho stavebního spoření vkládány finanční prostředky ze společného jmění. V tomto případě, by si Váš manžel mohl dělat na byt nároky.
Tvrzení Vašeho manžela je částečně správné. Avšak hodnota společného jmění o pořizovací cenu bytu nepoklesne, ale bude muset být zahrnuta do Vašeho vypořádání, bude-li byt pořízen ze společného jmění manželů.
Rozhodující je však dohoda mezi Vámi a manželem. Pokud se s manželem nemůžete dohodnout, doporučuji byt pořídit až po schválení dohody o vypořádání společného jmění manželů.