Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.617

Hrubé porušení pracovní kázně - opilost v pracovní době

1 odpověď

V kantýně jsem si dal jedno pivo a jedno kafe, protože moje pracoviště bylo obsazeno soukromou firmou, která tam pracovala. Chci se zeptat, zda je to závažné porušení pracovní kázně nebo méně závažně.
K vypití piva jsem se přiznal. Nebyla mi však provedena ani dechová zkouška. Nebyl jsem odeslán ani na vyšetření závodní lékařkou, která mě pro stávající práce plně uschopnila. Změna pracovního zařazení byla provedena bez jejího vědomí.
Užíval jsem léky (Rivotril, Doreta), protože jsem trpěl silnými bolestmi. Tyto léky mohou vyvolat pocit ospalosti. Dostal jsem následující dopis (kráceno, ale doslovný přepis) :
"Dne 16.1.2014 jste byl v 10:30 přistižen spící, zjevně po požití alkoholických nápojů v kantýně ČHMÚ. Požití alkoholických nápojů jste sám potvrdil před několika svědky.
Tím jste se dopustil porušení § 106, písm. e) zákoníku práce a zároveň porušení Pracovního řádu, Část III, čl. 16, písmeno h) a b).
Vzhledem k této skutečnosti Vás ve smyslu ustanovení § 52, písm. g) zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, upozorňuji. "
Mám doplňující dotaz, písmeno b) Pracovního řádu zní:
"informovat zaměstnance o právech a povinnostech".

Já?

Dobrý den,

zákoník práce ukládá zaměstnanci nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo ně. Zaměstnanec nemůže konzumovat alkoholické nápoje ani během přestávky v práci na jídlo a oddech a dokonce ani před výkonem práce pokud by do práce nastoupil např. se zbytkovým alkoholem.
Z Vašeho dotazu není patrné, zda dopis od zaměstnavatele má charakter výpovědi nebo pouze upozornění na možnost výpovědi.

Jedná-li se o upozornění na možnost výpovědi ze strany zaměstnavatele, jde o zcela logickou záležitost, neboť skutečnost, že jste na pracovišti v pracovní době usnul, je porušením Vašich pracovních povinností. V době přestávky si klidně zdřímnout můžete, ale v pracovní době nikoli.

Jde-li o výpověď ze strany zaměstnavatele je situace sporná, v případě že Vás již zaměstnavatel písemně na možnost výpovědi v posledních šesti měsících v souvislosti s porušením povinností vyplývajících z pracovních předpisů vztahujících se k vykonávané práci neupozornil. Tvrzení zaměstnavatele, že jste požil alkoholický nápoj, není podložena výsledky dechové zkoušky ani odběrem krve, ale pouze svědeckou výpovědí. Dále byl-li Váš spánek na pracovišti vyvolán léky, které Vám předepsal lékař, je z Vaší strany žádoucí o této skutečnosti zaměstnavatele informovat.

Zda v tomto případě by byla výpověď ze strany zaměstnavatele platná nelze s určitostí říct. Platnost či neplatnost výpovědi ze strany zaměstnavatele je posuzována vždy individuálně. Skutečnost zda Vaše jednání lze považovat za závažné porušení povinnosti či nikoli je v tomto případě schopen určit až soud, na který byste se musel obrátit s žalobou na neplatnost výpovědi, a to nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.

Více o neplatném ukončení pracovního poměru se dozvíte zde: ODKAZ