Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.178

Dobrý den, s manželem jsme vlastnili napůl rodinný dům, odhad činí 1 500000, dále měl manžel st. spoření, na něm 180 000, klasický účet , na něm 200 000, a na mém účtu je 50 000. Toto vše jde do dědického řízení, říkala p. notářka. Manžel měl z předchozíh

3 odpovědi

Dobrý den,

doplňte prosím zbylou část dotazu, nevložil se celý. Děkuji.

Z předchozího manželství 2 děti. Jak má vypadat naše vypořádání dle zákona? Děkuji

V rámci dědického řízení je nejprve třeba vypořádat zaniklé společné jmění manželů. To znamená, že majetek, který byl ve společném jmění (tedy i Váš bankovní účet) se rozdělí na dvě poloviny, kdy jedna polovina zůstane Vám a předmětem dědění bude pouze druhá polovina. Pokud tedy výše uvedený majetek byl součástí společného jmění, pak se bude dědit pouze jeho polovina, a to tak, že každý z dědiců - Vy a dva synové - zdědí jednu třetinu v souladu s ust. § 1635 občanského zákoníku.

§ 1635

První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.