Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.447

Dobrý den mám otázku, pracuju v ubytovacim zarizeni s restauraci a jsme uzavření, takze bych mela mít nárok alespoň na 80%, ale můj zaměstnavatel mi řek, že na to nemá peníze, že neví co dál. Tak bych chtěla poradit co dělat

1 odpověď

Dobrý den,

pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15 dnů po uplynutí období jejich splatnosti, můžete v souladu s § 56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce zrušit pracovní poměr okamžitě. Lhůta 15 dnů se začíná počítat až po uplynutí celého kalendářního měsíce následujícího po měsíci, za nějž mzda náleží. V okamžitém zrušení pracovního poměru je nutno podle § 60 zákoníku práce skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným a nesmí být dodatečně měněn. Uveďte, že pracovní poměr rušíte pro nezaplacení mzdových nároků, které specifikujte, uveďte za jaké období a případně i výši dluhu, který vůči vám zaměstnavatel má. Okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné, jinak se k němu nepřihlíží.
Pokud by se zaměstnavatel dostal do insolvence, pak Vám může náhradu mzdy vyplatit úřad práce.