Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.211

Darovací smlouva za života rodičů

1 odpověď

Dobrý den, měla bych dotaz, rodiče přepsali dům na mého bratra ve formě darovací smlouvy s tím, že po jejich smrti mě bratr určitou část vyplatí, ale to není ve smlouvě zanesené. Dá se to nějakým způsobem zapsat do smlouvy, abych o dědictví nepřišla. Děkuji

Dobrý den,

jestliže již byl dům v katastru nemovitostí přepsán na Vašeho bratra, pak lze danou situaci řešit tak, že Vaši rodiče sepíší závěť v níž přikáží Vašemu bratrovi jakožto jednomu z dědiců aby Vám vydal určitou finanční částku pod podmínkou nenabytí dědictví. Případně mohou v závěti stanovit, aby byla darovaná nemovitost započtena na jeho povinný díl i déle, než za tři roky (jak je stanoveno zákonem).
Doporučuji obrátit se na advokáta či notáře, v případě, že se rodiče rozhodnou závěť sepsat.

Na danou situaci se vztahují ustanovení § 1569 a násl. a § 1658 a násl. občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.