Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.076.538

Vymáhání dluhů po manželce po rozvodu manželství, SJM nevypořádáno

1 odpověď

Jsem rok s manželkou od sebe a od 13. prosince 2012 proběhl rozvod a jsme rozvedeni. V průběhu SJM nám vznikli velké dluhy. Bývalá žena odešla a neplatí vůbec nic a SJM ještě vypořádáno nemáme. Já kromě dluhu platím i nemalé výživné. Slyšel jsem, že od rozvodu mi bývalá žena má platit polovinu dluhů bez toho jestli je SJM vypořádáno nebo ne. Jak mám tyto peníze z ní dostat, jak jí mám donutit, je to podle občanského zákoníku, tak mám podat civilní žalobu, nebo mohu využít i nějaký soudní příkaz, nemyslím tím hned exekuci. Moc děkuji.

Dobrý den, předně bych se snažila dořešit vypořádání SJM - kde bude stanovena, které dluhy na koho přecházejí a podobně.

Ve vztahu k výživnému - můžete požádat o jeho snížení.

Pečlivě si uschovejte doklady o Vámi zaplacených částkách - v rámci vypořádání SJM můžete nárokovat tzv. zápočty ve smyslu § 149 odst. 2 občanského zákoníku - texty zákonů jsou dostupné na stránkách ODKAZ . Případně můžete žádat zaplacení částky žalobou na vydání bezdůvodného obohacení z titulu, že bylo placeno místi jného (žádejte pak ale polovinu - protože jste taky povinným).

Vzor žaloby na vydání bezdůvodného o bohacení naleznete, zde ODKAZ .

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?