Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.076.755

Promlčení, promlčecí lhůta pokuty za jízdu na černo

3 odpovědi

Když mi bylo 16-17 let, tak jsem jela párkrát na černo. Dnes je mi 36 let. Celých dvacet let mi nic nepřišlo a teď mi přišla exekuce. Nedali mi vůbec nic vědět a teď nejeenou exekuce. Když jsem se tam byla zeptat, řekli mi že žádná promlčecí lhůta neexistuje. Je to pravda?

Dobrý den,

pokud byla nařízena exekuce, muselo jí předcházet řízení u soudu, nebo správní řízení (výměra pokuty a podobně).

Od sudního rozhodnutí, případně od rozhodnutí ve správním řízení běží 10 letá promlčecí lhůta, kdy je možno podat návrh na exekuci. Promlčecí lhůty samozřejmě existují.

Navrhuji obrátit se na příslušný exekutorský úřad sjednat si schůzku a nahlédnout do spisu - ověřit si o jaký dluh má jít, chtějte vidět exekuční titul (tedy platební rozkaz, platební výměr nebo rozsudek).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

ještě ´mám pokuty z 1997 a 1998 A Jedna z 2002 MAJí nárok ji po mě vymáhat?
od soudu ještě nic nepřišlo.

Pokud nebylo již vydáno rozhodnutí (soudní, správní), šlo by o promlčené záležitosti, jinak běží zmiňovaná 10 letá lhůta.

Píšete - od soudu nic nepřišlo - pokud se nezdržujete na adrese Vašeho trvalého pobytu, mohlo by se stát, že Vám ani doručeno nebude, neboť soud vyvěsí doručovanou písemnost pouze na úřední desce.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?