Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.317

Vliv podílu ve firmě na fakturování klientům firmy

1 odpověď

Dobrý den.
Zakládáme společnost (dle NOZ díl 13, § 2716) jsme 2 osoby na živnostenský list - hlavni činnost a 1 osoba se živnostenským listem - vedlejší činnost.
Založíme společný účet v bance.
Ve společnosti se chceme dělit rovným dílem. Jak máme fakturovat klientům? Máme 3 IČ?
Děkuji. Ela

Dobrý den,
ve Vašem případě zakládáte společnost, která není právnickou osobou a nemá právní osobnost (právní subjektivitu), ani procesní způsobilost. Společnost tedy nemůže být ani daňovým poplatníkem či samotnou účetní jednotkou. Poplatníky všech druhů daní jsou výhradně jednotliví společníci.
Kdo bude vystavovat a přijímat faktury týkající se sdružení, stejně jako kdo bude uzavírat ve prospěch sdružení smlouvy se zaměstnanci a kdo povede společné účetnictví, je vhodné si stanovit ve smlouvě o společnosti. Následně pak za společnost bude vystavovat faktury pod svým IČ osoba uvedena ve smlouvě.
Právní úprava výslovně nezakazuje vystavování daňových dokladů různými účastníky a na různé účastníky. Odborníci však tento postup zejména pro obsahovou a administrativní náročnost nedoporučují.