Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.231

Černá stavba (chata) na vydraženém pozemku - co bude s černou stavbou po změně majitele pozemku?

3 odpovědi

Dobrý den, chtěli bychom vydražit pozemek v elektronické dražbě, na pozemku stojí chata, která není součástí pozemku a ani dražby. Není zapsána ani ve vlastnickém listu na katastru nemovitostí.
Chtěla bych vědět, zda po zakoupení pozemku můžeme s chatou nakládat dle našich potřeb, nebo by mohlo dojít k nějakému střetu s bývalým majitelem pozemku, který chatu zbudoval.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
účinností nového občanského zákoníku tj. od 1. 1. 2014 platí, že stavba je součástí pozemku, je-li vlastníkem pozemku a stavby tatáž osoba.
Z Vašeho dotazu není patrné, zda se jedná o stavbu, která se nezapisuje do katastru nemovitostí nebo zda jde o stavbu, na cizím pozemku, tzn. , že vlastníkem stavby je osoba odlišná od vlastníka pozemku.
V prvním případě může vlastník pozemku převést (prodat) svůj pozemek společně se stavbou nezapsanou v katastru nemovitostí na třetí osobu (kupujícího). Vlastník chaty by se následně mohl za určitých podmínek domáhat náhrady škody po převodci.
V druhém případě, pokud stavba, ve Vašem případě chata stojí na cizím pozemku (pozemku jiného vlastníka), má vlastník stavby předkupní právo k pozemku dle ust. § 3056 NOZ. Skutečnosti o existenci předkupního práva, věcného břemena a další omezení vztahující se dražené věci, Vám exekutor sdělí v dražební vyhlášce nebo oznámí před začátkem dražby. Pokud tohoto práva vlastník stavby nevyužije a Vy pozemek vydražíte, vzniká Vám zároveň předkupní právo ke stavbě.
Pokud vydražíte pouze pozemek bez stavby, nemůžete s chatou nakládat, naopak musíte umožnit vlastníku stavby vstup do chaty. Na otázku zda součástí pozemku je i stavba by Vám měl odpovědět exekutor, který elektronickou dražbu provádí.

Děkuji za odpověď, vlastníkem pozemku i chaty je jedna osoba, proti které je vedená exekuce. Pozemek je vedený jako orná půda a chata není vedená v listu vlastnictví, nikde jsem nedohledala, zda byla zkolaudovaná nebo ne, ani zda je nutno takovéto stavby kolaudovat. Ano jedná se mi přesně o to, jestli budeme po koupi pozemku muset umožnit vstup majiteli do chaty, nebo ji od něj budeme následně ještě muset odkoupit.

V tomto případě, dojde-li z Vaší strany ke koupi, stanete se vlastníkem pozemku i chaty a majitel již proti Vám nemůže uplatňovat žádné nároky.
Zároveň si dejte pozor, aby po koupi byly smazány z evidence vedené katastrálním úřadem všechny exekuční příkazy, které zanikají provedením exekuce. Zástavní práva váznoucí na nemovitosti budou katastrálním úřadem odstraněna po právní moci rozvrhového usnesení, o čemž soudní exekutor příslušný katastrální úřad vyrozumí.