Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.471

Rušení klidu - brzká ranní práce v panelovém domě o víkendu

1 odpověď

Dobrý den,
panelový vícevchodový dům, bytové jednotky provádějí rekonstrukci či jiné opravy velmi brzy ráno o víkendu, např. od již od 7:30, 8:30 apod.
Vzhledem ke konstrukci domu, se veškerý hluk - a to značný, nese panelovými zdmi do celého domu.
Jak to vidí Občanský zákoník? Lze nějak časy o víkendu přikázat na nějakou pozdější hodinu?
Děkuji.

Dobrý den,
samotná rekonstrukce bytu není zakázaná, ale rekonstrující musí respektovat ostatní sousedy a nesmí tak hlukem, prachem a ostatními imisemi v míře nepřiměřené místním poměrům obtěžovat ostatní sousedy.
Jedním z řešení je zajít za sousedem, který provádí rekonstrukci, a poprosit ho, aby v ranních hodinách o víkendu se zdržel v provádění rekonstrukce nebo prováděl jiné méně hlučné práce. Dalším prostředkem obrany je vyhledat v obecních vyhláškách, zda v nich není stanoveno, v kterou denní a noční dobu se aplikují konkrétní hlukové limity. Dochází-li ze strany sousedů k jejich překročení, je možné se obrátit na obecní úřad, který může hlučnému sousedovi rušení předběžně zakázat. Krajním řešením je se svého práva domáhat u soudu žalobou. V tomto případě si myslím, že by uplatnění práva u soudu bylo příliš zdlouhavé a finančně náročné řešení tohoto sporu.