Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.306

Pracovní agentury a Zákoník práce - musí se pracovní agentury řídit Zákoníkem práce?

3 odpovědi

Dobrý den,
mají pracovní agentury stejná práva a povinnosti jako každý jiný zaměstnavatel? Musí se řídit Zákoníkem práce nebo mají nějaké vyjímky?
Děkuji.

Dobrý den,

agenturní zaměstnávání představuje jednu z forem zprostředkování zaměstnání, kdy agentura dočasně umístí zaměstnance k výkonu práce u jiného zaměstnavatele (uživatele), a to na základě ujednání v pracovní smlouvě nebo dohodě o pracovní činnosti uzavřené mezi příslušným zaměstnancem a agenturou práce. Zaměstnavatel (uživatel) tedy dočasně umístěné zaměstnance nepřijímá do pracovního poměru, pouze si je od pracovní agentury "pronajímá", a to na základě příslušné dohody uzavřené mezi uživatelem a agenturou práce. Nejedná se tedy o klasický právní vztah, jako je mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Agenturní zaměstnávání je upraveno v ust. § 308 a 309 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce a v ust. § 66 a ustanovení § 14 odst. 1 písm. b) zákona č. 435/2004 Sb. , o zaměstnanosti.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?

Dobrý den, manžela zaměstnala agentura na 3 měsíce na hl. prac. poměr a ve smlouvě má uvedeno, že je právě na ty 3měsíce zaměstnancem agentury. Po 3měsících by ho agentura měla dát k jinému zaměstnavcateli (i když už i teď pro něho pracuje) Chci se zeptat, měl zkušební dobu do 16.2.2014 Může ho agentura po této době bez příčiny vyhodit? Stává se to tam denně. Děkuji Hana

Dobrý den,

z Vašeho popisu nejsou patrné všechny informace. Má-li Váš manžel s agenturou uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti na dobu tří měsíců, skončí jeho pracovní poměr uplynutím této doby, nenastane-li jiný důvod pro ukončení pracovního poměru a zároveň uplynula-li zkušební doba, ve které mohl zaměstnanec i zaměstnavatel (agentura práce) zrušit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu.
V době trvání pracovního vztahu může Vašeho manžela agentura na základě písemného pokynu přidělit k dočasnému výkonu práce u uživatele (podnikatel nebo společnost, ve které bude fakticky vykonávat práci). V písemném pokynu je uvedeno mj. i doba trvání dočasného přidělení.
Takové dočasné přidělení pak končí uplynutím doby, na kterou bylo sjednání nebo před uplynutím této doby končí dohodou mezi agenturou práce a dočasně přiděleným zaměstnancem, popř. jednostranným prohlášením uživatele nebo dočasně přiděleného zaměstnance. Vždy v tomto případě záleží na podmínkách sjednaných v pracovní smlouvě nebo dohodě zaměstnance.
Ukončení pracovního poměru zaměstnance a agentury může mít různé příčiny. Také záleží na přesném znění smlouvy či dohody. Z toho důvodu Vám, resp. Vašemu manželi doporučuji přečíst si smlouvu, na základě které mu vznikl pracovní poměr a další dokumenty, které od agentury obdržel.