Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.243

Vymáhání dluhu na nájmu, dlužného nájemného po nájemníkovi a spolubydlící osobě

1 odpověď

Dobrý den,
ve svém bytě jsem měla nájemníka, který poslední rok velmi nepravidelně platil nájemné. Dle smlouvy mu tam narostl dluh 35.000 Kč. Dále dluží za nedoplatek plynu a opravy v bytě, které byly způsobeny jeho vinou. Dohoda na splacení dluhu byla do 8.1.2014, doplatek za plyn a opravy do 31. ledna 2014. On byl nájemníkem ve smlouvě, jako spolubydlící osoby byla uvedena jeho manželka a dvě děti. Při převzetí bytu mi na dluh podepsal Dohodu o uznání závazku k výše uvedeným datům s tím, že pokud nezaplatí včas, dluh stále narůstá za každý nesplacený den.
Pán komunikuje, ale stále se vymlouvá, nejdřív vyřizoval půjčku, teď z práce peníze již odeslali na můj účet, ale stále se samozřejmě nic neděje.
Jak mám dále postupovat. Lze peníze vymáhat i po manželce, když uznání závazku podepsal jen on?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
dlužnou částku můžete vymáhat i po manželce, neboť se jedná o dluh, který vznikl za trvání manželství. Vzhledem k tomu, že máte s bývalým nájemníkem uzavřenou dohodu o uznání závazku, tak se Vám prodlužuje promlčecí lhůta na 10 let, kdy můžete vymáhat dluh po nájemníkovi. Záleží v tomto případě na Vašem uvážení, zda nájemník skutečně je schopen splácet v pravidelných splátkách svůj dluh z nájmu nebo se jeví jako nesolventní a má zřejmě více dluhů, takže hrozí jeho předlužení. V případě, že by dluh z nájmu nebyl jeho jediný, je možné, že se časem dostane do tzv. dluhové spirály a spadne do oddlužení v horším případě do konkursu, to by Vaše právo na zaplacení dlužného nájemného bylo oslabeno a nemusela byste dostat plnou částku. Můžete se s nájemníkem dohodnout na pravidelných splátkách nebo se obrátit na soud a zažalovat jak nájemníka i jeho manželku.
Více informací naleznete zde:
ODKAZ