Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.298

Státní podpora na stavebním spoření - nároky spolumajitelů nemovitosti na podporu

1 odpověď

Dobrý den,
jsme 2 spolumajitelé nemovitosti. Spořili jsme 10 let na stavební spoření druhého spolumajitele a to z BÚ, kam chodí nájmy z nemovitosti, každý polovinou vkladu. Teď při rozdělení chce celou státní podporu. Má na to nárok, když jsme spořili každý stejným dílem? Máme mezi sebou smlouvu, že celá částka bude použita na opravu nemovitosti. On tvrdí, že podpora je na jeho jméno, ale spořili jsme každý polovinu. To nás celých deset let nechal spořit, aby si pak nechal celou státní podporu. Mohl si přeci založit jiné spoření, kde by podporu čerpal pouze on/ pokud by opravdu byl schopen spořit částku, aby dostal podporu v plné výši/. A toto spoření mohlo být bez podpory. Nenapadlo nás, že by se takhle zachoval.
Děkuji.

Dobrý den,

pokud bylo stavební spoření sjednáno na jméno druhého spolumajitele, nakládá se stavebním spořením on. Máte-li uzavřenou smlouvu, ve které jste se dohodli, že částka získaná ze stavebního spoření bude náležet na opravu nemovitosti, měla by tuto částku tvořit i státní podpora, neboť ta je součástí naspořené částky. Záleží však na přesné formulaci smlouvy, co přesně v ní je stanoveno. Z toho důvodu Vám nedokážu jednoznačně odpovědět.
Doporučovala bych Vám se se smlouvou obrátit na právního zástupce, který si prostuduje přesné její znění.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?