Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.869

Darování bytu, domu, nemovitosti v rodině - postup, poplatky, informace

1 odpověď

Darování bytu v osobním vlastnictví z matky na syna. Jak postupovat? Kolik nás to bude vše stát, včetně všech poplatků.
Děkuji mnohokrát za Vaší vstřícnou odpověď.

Dobrý den,

v případě zcizení (= legáního převodudarování) bytu z matky na syna je nejvýhodnější provést převod na základě darovací smlouvy. Její vzor naleznete zde: ODKAZ. Následně po uzavření a podepsání darovací smlouvy oběma stranami, podáte návrh na vklad práva do katastru nemovitostí. Pro tento úkon je nutné využít formulář katastrálního úřadu. Za návrh na vklad zaplatíte správní poplatek ve výši 1.000, - Kč.
Vzhledem k tomu, že dárce a obdarovaný jsou v tomto případě v přímém příbuzenském vztahu, jste osvobozeni od placení darovací daně. To však budete muset finančnímu úřadu doložit.
Více o darovací smlouvě se dozvíte zde: ODKAZ

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?