Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.884

Zneužití tísňového čísla 155 na záchrannou službu - je trestné nebo ne?

1 odpověď

Dobrý den,
ráda bych napsala závěrečnou práci ohledně zneužití volání na číslo 155, ať už jako zbytečný výjezd nebo zbytečné obsazování linky z nevhodných dotazů atd. a ráda bych věděla, zda jsou tato zneužití trestná a do jaké míry a s jakými zákony bych případně ve své práci měla pracovat.
Moc děkuji za odpověď. Přeji pěkný zbytek dne.

Dobrý den,
trestnost jednání se posuzuje případ od případu. Každý případ zneužití tísňové linky je předán policii, která provede šetření ve věci. Zneužití tísňové linky může být posouzeno jako přestupek nebo ve vážnějších případech jako trestný čin. Dojde-li orgán činný v trestním řízení k závěru, že daná osoba se dopustila trestného činu, zahájí trestní stíhání osoby. Děti mladší 15 let nejsou trestně odpovědné, tudíž volání těchto dětí na tísňovou linku, nelze trestně stíhat. Odpovědnost za tyto děti nesou rodiče, nejde však o trestní odpovědnost.
Při sepsání práce bych pracovala zejména se zákonem o elektronických komunikacích (§ 33 a násl), zákonem o zdravotnické záchranné službě, trestním řádem.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?