Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.629

Darování nemovitosti s podmínkou vyplacení sourozence, sourozenců - postup

3 odpovědi

Rodiče manžela nám chtějí darovat chatu. Manžel má bratra, kterému máme vyplatit peněžní dar z darované chaty a jim zaplatit za vnitřní vybavení. Také si přejí, aby mohli vše do smrti v dohodnutých termínech užívat a my mohli chatu popř. prodat i pronajímat, jen s jejich souhlasem. S tím vším souhlasíme, jen bych Vás moc prosila o vyjádření, jestli tohle vše může být v darovací smlouvě a jestli to bude pro katastr v pořádku nebo bráno jako věcné břemeno. Děkuji.

Dobrý den,

úprava darování v novém občanském právu se značně rozšířila. Občanský zákoník umožňuje uzavřít darovací smlouvu s příkazem, kde právě dárce dá obdarovanému určité podmínky a příkazy. Dárce však může požadovat splnění příkazu, až poté, co již sám plnil (daroval nemovitost). Přání rodičů užívat prostory chaty až do své smrti odpovídá věcnému břemeni, které se zapisuje do katastru nemovitostí. Lze mít všechny tyto požadavky v jedné smlouvě, s tím že pro rodiče vzniká věcné břemeno (služebnost) k bezplatnému a doživotnímu užívání chaty.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?

Prosím ještě, když bychom si na vyplacení požadavků dárce chtěli vzít půjčku nebo hypotéku, bude mít věcné břemeno vliv?

Klasická půjčka na věcné břemeno vliv nemá. Pokud však banka nebo jiná osoba, která Vám peníze půjčí bude vyžadovat z Vaší strany zajištění v podobě zástavního práva na nemovitost, může být věcné břemeno problém, neboť věcné břemeno snižuje tržní hodnotu nemovitosti.