Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.078.793

Souběh invalidního důchodu a podpory v nezaměstnanosti - vrácení části dávky

1 odpověď

Dobrý den,
je mi 61 let.
2016 jsem kvůli nemoci ukončila podnikání a zaregistrovala se na Úřadu práce ČR. Zatímco jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti, můj zdravotní stav se zhoršil a požádala jsem o invalidní důchod, tedy ID.
Byl mi přiznán a vyplacen 3. stupeň zpětně od počátku nemoci. Prý mi hrozí že budu muset vyplácenou podporu v nezaměstnanosti vracet. V době registrace na ÚP jsem nevěděla, že se moje zdraví zhorší a budu o důchod žádat.
Je to pravda?
Děkuji.

Dobrý den,
povinnost vrátit podporu v nezaměstnanost Vám vyplývá přímo z § 56 odst. 2 zákona č. 435/2004 Sb. , o zaměstnanosti, kde je uvedeno, že: „Podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci je uchazeč o zaměstnání povinen vrátit Úřadu práce za dobu, po kterou se jejich poskytování překrývá s dobou pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, s výjimkou invalidního důchodu přiznaného fyzické osobě, která je invalidní ve třetím stupni a je schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.