Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.809

Vypořádání majetku druha a družky při rozchodu vztahu - informace

3 odpovědi

Rozcházím se s přítelkyní, která pátým rokem (2009-2014) bydlí se svým synem u mě v mém bytě. Adresu trvalého pobytu má na jiné adrese. Nyní si kupuje vlastní byt a mně vyhrožuje, že si z mého bytu odnese co bude chtít a nic se jí nestane. Právník jí měl údajně poradit, že pokud zjistí, že mám přítelkyni, může ona odnést z bytu co chce.
Na svoje věci má asi paragony já na svoje rovněž. Myslí si, že je trestný čin když po jejím odstěhování vyměním zámek a odmítnu jí pouštět do bytu. Nejsme druh a družka ona u mě pouze bydlí, děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve Vašem případě bych se s Vaší přítelkyní domluvila na termínu, do kterého se definitivně odstěhuje a co si sebou vezme. Po dobu Vašeho společného bydlení jste každý nabýval věci do svého výlučného vlastnictví popř. pokud jste se na kupní ceně podíleli finančně společně do podílového spoluvlastnictví. V prvním případě má každý z Vás nárok na věci, které si sám koupil. Ty si opravdu odnést může. Věci, které jste pořizovali společně o těch se musíte dohodnout komu připadnou. Problém nastává u věcí, které si nelze bez poničení domu odnést (např. podlahy, kachličky, obklady…). V tomto případě by mohla Vaše přítelkyně (financovala-li některé z těchto věcí) požadovat finanční náhradu. Rozhodně si nemůže odnést žádnou Vaši věc z bytu, pokud byste jí vysloveně věc nedal (daroval). Pokud máte oba k Vámi pořízeným věcem doklady, je situace daleko jednoduší, neboť nedochází ke sporu o tom, kdo danou věc skutečně kupoval.
Jakmile se odstěhuje a vezme si všechny svoje věci, nemá žádné právo bez Vašeho souhlasu vstupovat do Vašeho bytu. To že vyměníte zámky na dveřích, nenaplňuje žádné znaky trestného činu. Výměnu zámku ve svém vlastním bytě můžete realizovat kdykoliv - prakticky i nyní.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

děkuji za odpověď, ale jak postupovat když se nebude chtít dohodnout?

Ohledně věcí, které jste si pořídili každý sám, ty patří tomu, kdo je koupil. Zde je situace jasná a Vaše přítelkyně na tom nic nezmění. Co se týče společně pořízených věcí, tak pokud se nejedná o velmi hodnotné věci, tak jejich prodejní cena je mizivá. Pokud s ní nebude řeč ohledně vypořádání těchto věcí, zvažte, jestli má pro Vás význam se hádat o „kus starého nábytku“. Neznám hodnotu ani obsah Vámi pořízených věcí, ale dle mého názoru je zbytečné se o ně soudit, což je možnost, když se strany nemohou dohodnout. Soudní řešení Vašeho sporu by bylo v tomto případě zbytečně nákladné.
Lze ještě využít služeb mediátora (mediace), která stranám pomáhá komunikovat a pomáhá jím hledat řešení pro obě strany přijatelná.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?