Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.790

Okamžité ukončení nájemní smlouvy ze strany nájemce - štěnice, narušení soukromí

5 odpovědí

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o právní radu ohledně okamžitého ukončení nájemní smlouvy.
V září 2013 jsme se s kamarády do bytu nastěhovali. V písemné smlouvě uvedla, že byt dovybaví potřebným nábytkem -postel a lednice (ve smlouvě byl uveden plně zařízený byt). Smlouva byla uzavřena od 1. 9. 2013, postel dodala však až v půlce září.

Ode dne, kdy jsme začali byt užívat, paní majitelka chodila neustále na kontroly. Vyžadovala, aby každý z nás měl na posteli pod matracemi kartony a na jedné posteli dokonce pytlovinu. O čemž jsme před podpisem smlouvy neměli ponětí. Minulý týden jsme objevili v bytě štěnice. Já i má spolubydlící jsme byly poštípány štěnicemi. Nalezli jsme jejich exkrementy na staré dece od paní majitelky. Když jsme to šli sdělit majitelce, obvinila nás, že jsme je tam nastrčili schválně.

Ve smlouvě je uvedeno, že může zkontrolovat bytovou jednotku po předchozí domluvě. To ovšem nedodržuje. Chodí kdykoliv, bez ohlášení. Po tom, co jsme jí řekli, že si nepřejeme, aby nás chodila kontrolovat každý týden, spolubydlícího napadla i fyzicky (dala mu facku a zatahala ho za vlasy)

Chtěli bychom ukončit smlouvu okamžitě (bez 3 měsíční výpovědní lhůty), je to možné?

Děkuji

Dobrý den,
na Váš nájemní vztah, který vznikl v roce 2013, se použije právní úprava týkající se skončení nájmu podle nového občanského zákoníku. Nový občanský zákoník sice nově nabízí výpověď bez výpovědní doby, a to v případě, kdy druhá strana porušuje zvlášť závažným způsobem své povinnosti a tím Vám způsobí značnou újmu (§ 2232 NOZ), ale již neuvádí, co se za zvlášť závažnou újmu považuje. Já osobně bych samotný výskyt štěnic v bytě a poštípání štěnicemi považovala za značnou újmu, ale v případě, že by se Váš spor v krajním případě dostal až k soudu, záleželo by na posouzení soudce.
Pokud se rozhodnete dát pronajímatelce výpověď bez výpovědní doby, je nutné tam všechny skutečnosti, které uvádíte náležitě popsat. Výpověď musí být písemná a je lepší ji poslat doporučeně poštou (nejlépe s dodejkou), abyste měla doklad o doručení (vzor pro výpověď najdete na našem webu). Nájemní vztah tak skončí doručením výpovědi. Dále pak musíte byt pronajímatelce odevzdat ve stavu, v jakém jste ho převzali s přihlédnutím k běžnému opotřebení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Velmi děkuji za Vaši odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli paní pronajímatelka po nás může požadovat odstranění štěnic? Když teda tvrdí, že jsme si je tam nasadili sami. Postel i s matracemi byla dovezena z chaty, kde nejspíš ležela delší dobu. Je na ní i plíseň. Nejspíš ty štěnice pocházejí z této postele.

Objevili-li se štěnice v bytě, poté co Vám pronajímatelka dodala do bytu postel a zdroj štěnic je právě v této posteli, není tato vada způsobena okolnostmi, za které byste jako nájemkyně mohla. Vaší povinností však je pronajímatelku na tuto skutečnost hned upozornit a zabránit další škodě, kterou můžou štěnice způsobit. Povinností pronajímatele však je odstranit štěnice, poté co jste to pronajímatelce oznámila. Zároveň máte právo požadovat po pronajímatelce úhradu účelně vynaložených nákladů, které jste vynaložila při zabránění vzniku škody. Pokud pronajímatelka štěnice neodstranila bez zbytečného odkladu poté, co jste ji danou skutečnost oznámila, můžete štěnice odstranit Vy a žádat náhradu odůvodněných nákladů, popřípadě slevu z nájemného. Není to však Vaše povinnost.
Pokud neodstraní pronajímatelka ani v dodatečně lhůtě štěnice (po druhé ji upozorníte), máte pro tento důvod právo vypovědět nájem bez výpovědní doby (§ 2266 NOZ). Upozornění nemusí být písemné, ale pro doložení je to lepší.
Podáte-li pronajímatelce výpověď z nájmu bez výpovědní doby, uvedla bych ve výpovědi i výše uvedený důvod s odkazem na ustanovení § 2266 NOZ.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Opět děkuji za další ujasnění.
Můj poslední dotaz je ohledně vratné kauce.
Do konce měsíce máme paní majitelce zaplatit nájem na další měsíc. Pokud by ale štěnice neodstranila, v bytě už nadále bydlet nechceme. Obávám se však, když nájem zaplatíme, ona štěnice neodstraní a my budeme chtít odejít, nevrátí nám ani vratnou kauci. Máme na tuto vratnou kauci právo po vypovězení nájmu bez výpovědní doby?

Předem děkuji za odpověď

Právní úprava kauce se v tomto případě bude řídit podle starého občanského zákoníku, konkrétně ust. § 686a OZ. Máte-li pochybnost, že by ze strany pronajímatelky nedošlo k vrácení vratné kauce, poslední nájemné neplaťte a oznamte (nejlépe písemně) pronajímatelce, ať použije peněžní prostředky získané k zajištěné nájemného (kauci) k úhradě pohledávky na posledním nájemném. Samozřejmě tento postup lze uplatnit, pokud neodporuje ustanovením nájemní smlouvy, kterou jste s pronajímatelkou uzavřela.
Nárok na vrácení kauce, nebyla-li kauce pronajímatelkou řádně uplatněna na úhradu jiných nákladů, zůstává bez ohledu na způsob výpovědi smlouvy.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?