Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.428

Stalking od bývalého manžela - nenávist, ponížení, výhrůžky

3 odpovědi

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Můj bývalý manžel mně opakovaně i několikrát denně kontaktuje. Buď SMS nebo emailem.
Pokaždé v jiném duchu: milujícím nebo naopak nenávistném a ponižujícím. Také mám vážné podezření, že odposlouchává můj telefon.
Navíc má zde v okolí kontakty i na soudy a policii. Co prosím mohu udělat nejefektivněji.
Děkuji

Dobrý den,

prvotní opatření, které můžete udělat je změnit si svoji emailovou schránku a obrátit se na operátora a zeptat se jak zablokovat na Vašem telefonu číslo Vašeho manžela. Odposlouchávání telefonů není legálně možné, ale pokud máte takové podezření, zvažte ještě výměnu telefonního čísla.
Takovéto jednání Vašeho bývalého manžela může naplňovat znaky skutkové podstaty trestného činu nebezpečného pronásledování neboli stalkingu. K tomu, aby mohlo dojít k obvinění pachatele ze stalkingu, musí být dodrženy tři podmínky a to:
• jednoznačnost, že pronásledovatel tak činí evidentně proti vůli oběti,
• pronásledování oběti je intenzívní,
• pronásledování oběti je dlouhodobé (dle současně dohodnuté praxe zhruba 4 až 6 týdnů).
Jsou-li ze strany Vašeho bývalého manžela naplněny tyto tři výše uvedené podmínky, zvažte možnost podání trestního oznámení.
Více o Vašich možnostech a prevenci proti stalkingu se dozvíte na ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď,

takže jediným možným řešením je podání trestního oznámení?
Musím toto oznámení podat u policie v místě bydliště?

Jak mohu zjisti, kdo mně odposlouchává, jak se mohu bránit a kde to můžu oznámit???

Dobrý den,
pokud žádné jiné prostředky (změna emailu, blokování čísla volajícího) neuspěly a pronásledování ze strany Vašeho bývalého manžela trvá, zvažte podání trestního oznámení. Trestní oznámení můžete podat ústně, na kterémkoli oddělení policie nebo je zaslat písemně. To však neznamená, že nemůže dojít k postoupení Vašeho trestního oznámení jinému policejnímu oddělení.
Odposlechy telefonů lze provádět jen a pouze na základě zákona. Jakékoli jiné odposlouchání je nelegální a může být i trestné. Sdělte podezření z odposlechu policii a poraďte se s ní o dalším postupu. Jednou z možností obrany je změna čísla, popř. výměna telefonu.
Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?