Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.238

Jak zjistit adresu trvalého pobytu sourozence v zahraničí mimo EU - postup, návod

3 odpovědi

Dobrý den,
Obracím se na vás s dotazem o přístupu k informacím. Moje sestra se nečekaně přestěhovala díky vyhrocené situaci v rodině a již 7 měsíců pobývá v zahraničí (mimo EU). S rodinou je v kontaktu čistě přes email, neposkytla žádné osobnější údaje s tím, že si danou věc nepřeje. V jistém ohledu tomu rozumím.
Ráda bych věděla, zda jako sestra mohu například zjistit její současnou adresu, případně na koho se obrátit.
Je možné, že již někde oficiální cestou uvedla, že si nepřeje sdělovat tyto údaje v případě, že by se ji rodina snažila nalézt? Jak toto zjistit či kam se obrátit?
Předem děkuji

Dobrý den. Váš dotaz vyžaduje pečlivější zpracování nebo dohledání konkrétní právní normy (což vyžaduje více času), z toho důvodu si ho dovolím přesunout do klasického odpovídání (ne online chatu). Odpověď na něj Vám přijde do emailové schránky, kterou jste zadal ve formuláři. Děkuji za pochopení.

Dobrý den
Předem děkuji za vyřízení mého dotazu.

Dobrý den, neboť máte povědomí o tom, že Vaše sestra pobývá mimo území ČR (a rovněž mimo území EU), není ve Vašem případě prakticky využitelný institut zprostředkování kontaktu dle § 8b zákona o evidenci obyvatel. Dle tohoto ustanovení zprostředkuje Ministerstvo vnitra kontakt s hledanou osobou, a to na základě písemné žádosti (s úředně ověřeným podpisem), kterou je možné podat na kterémkoli matričním úřadě, obecním úřadě obce s rozšířenou působností, krajském úřadě či přímo na Ministerstvu vnitra. I přesto Vám však doporučuji některý z těchto úřadu kontaktovat a informovat se zde na možnosti zprostředkování kontaktu s občanem ČR v zahraničí (mimo EU).

V každém případě se pak obraťte na Ministerstvo vnitra a Ministerstvo zahraničních věcí:

ODKAZ

Zprostředkování kontaktu s Vaší sestrou by pak mohlo být realizováno příslušným zastupitelským úřadem ČR v zemi, kde Vaše sestra nyní pobývá.