Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.546

Nesprávné rodné číslo na směnce - je směnka platná?

1 odpověď

Dobry den,
Na směnce mi dlužník napsal špatné rodné číslo. Proto se chci zeptat jestli je směnka i v takovémto případě platná?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
platnost směnky je striktně vázána na splnění všech jejich podstatných náležitostí. Pokud nemáte směnku vyplněnou na předtištěném formuláři je nutné, aby obsahovala následující náležitosti (směnka vlastní) :
a) označení, že jde o směnku, pojaté do vlastního textu listiny a vyjádřené v jazyce, ve kterém je tato listina sepsána – platí to co u směnky cizí
b) bezpodmínečný slib zaplatit určitou peněžitou sumu
c) jméno toho, komu nebo na jehož řad má být placeno (jméno remitenta)
d) datum vystavení směnky
e) podpis výstavce

Pro identifikaci směnečníka (toho, kdo má platit) stačí jméno a příjmení, nemusí být bližší identifikace. Samozřejmě více údajů o dlužníkovi není nikdy na škodu. Špatné rodné číslo nemá dle mého názoru na platnost směnky vliv pro případné vymáhání plnění ze směnky.

Více informací o směnkách se dozvíte na
ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?