Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.339

Přivýdělek na živnostenský list při pobírání rodičovského příspěvku

3 odpovědi

Dobrý den,

můj dotaz zní, zda je možné mít živnostenský list a při tom pobírat rodičovský příspěvek.

Moje zaměstnání před začátkem pobírání rodičovského příspěvku bylo klasické, nebyla jsem OSVČ. Nyní bych si na RD ráda přivydělala, ale nechci o příspěvek přijít. Jaký by byl tedy správný postup a co všechno by pro mne momentálně založení živnosti znamenalo z hlediska placení?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
na rodičovské dovolené, kdy pobíráte rodičovský příspěvek si můžete přivydělat, tzn. můžete být zaměstnána nebo začít podnikat a výše výdělku již není omezena.

Jak získat živnostenské oprávnění a jaké podmínky musíte splňovat najdete na
ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji, jen nerozumím tomu, jaké jsou tedy poplatky kromě 1000Kč za založení. A jak je to s daňovým přiznáním. Předpokládaný výdělek je 5000 měsíčně.

Děkuji.

Dobrý den,
kromě poplatku za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání ve výši 1.000, - Kč. Dále budete muset odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Pokud budete jako OSVČ vykonávat vedlejší výdělečnou činnost, nemusíte v prvním roce podnikání odvádět minimální zálohy na zdravotní a sociálním pojištění. V tomto případě je ale nutné, oznámit své zdravotní pojišťovně, že výdělečná činnost je pouze vedlejším zdrojem příjmů. Na konci zdaňovacího období Vám bude vypočtena výše těchto záloh.

Pokud Váš zisk z podnikání nepřesáhne rozhodnou částku (např. pro rok 2013 to je 62 122 korun), nebudete muset v příštím roce zálohy na sociální pojištění z vedlejší činnosti platit vůbec.

Daňové přiznání za rok 2013 se podává nejpozději do konce března 2014 u příslušného finančního úřadu. Pro více informací se obraťte přímo na příslušné úřady, kde Vám sdělí přesný postup.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?