Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.361

Prodej členských práv bytového družstva - informace

4 odpovědi

Dobrý den, jsem členkou bytového družstva, bydlím v tomto družstevním bytě už přes dvacet let, mohu tento družstevní byt prodat? Chtěla bych se přestěhovat do menšího a nevím jak postupovat. Děkuji.

Dobrý den,
družstevní byt samozřejmě lze prodat. Prodej bytu se neprovádí na základě klasické kupní smlouvy, ale prostřednictvím smlouvy o převodu členských práv a povinností.
Nový nabyvatel se tedy stává členem družstva a na základě nájemní smlouvy s družstvem užívá daný byt.
Oproti klasickému prodeji je při převodu členských práv a povinností převodce osvobozen od platby daně z prodeje nemovitosti.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji. Ještě prosím o radu když sem nájemkyně tedy bytu lbd je mou poviností na vlastní náklady opravit tedy vyvložkovat spalinové cesty nebo to hradí družstvo jako majitel bytu?

Dobrý den,

v případě oprav družstevního bytu je třeba vycházet ze stanov družstva, neboť dle ust. § 687 odst. 4 občanského zákoníku - Práva a povinnosti nájemce, který je členem bytového družstva, při opravách a údržbě družstevního bytu a hrazení nákladů s tím spojených, upravují stanovy družstva.

S velkou pravděpodobností, pokud se nejedná o společné části bytového domu, hradí si tyto opravy nájemce sám. Dále je možné hradit tyto opravy z fondu oprav.

Podívejte se do stanov družstva, jak v daném případě postupovat nebo se poraďte se svým domovníkem.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za radu.