Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.737

Majitel pronajatého bytu neřeší plíseň - náhrada škody za věci, náprava stavu

1 odpověď

Dobrý den, nájemní byt v bytovém domě užíváme již 30let, majitel se o nic nestará, co si neuděláme to nemáme. 2012 se stal zázrak a on vyměnil okna za plastová. V druhé polovině domu rok nikdo nebydlí, tak se objevila plíseň na všech rozích a hlavně na těch k vedlejší polovině domu. 2013 nám opět zvedli nájemné a začíná to být neúnosné.
Plíseň se dostala i do matrací a skříni. Jak postupovat, jak donutit pronajímatele, aby odstranil plíseň a uhradil zničené věci? Dům je nezateplený, podsklepený, střecha nezateplená a stropy v druhém patře jsou rákosové. Dům je veden jako 1 kategorie a proto je nájemné tak vysoké. Moc děkuji.

Můžete žádat slevu z nájemného podle § 698 občanského zákoníku, texty zákonů jsou dostupné na stránkách http://www.zakonyprolidi.cz.

Právo na uplatnění přiměřené slevy z nájmu je třeba uplatnit u pronajímatele - písemně, raději zaslat i na dodejku. Vzor smlouvy je dostupný zde: odkaz

Nově lze ve smyslu § 696 občanského zákoníku, sjednat nájemné pouze dohodou, pokud nedojde k dohodě, upraví tuto situaci soud - lze takto žalovat jak na zvýšení nájmeného (pronajímatek), tak na snížení nájemného(nájemce). Tento vzor zatím není upraven, nicméně pokud začnete tou žádostí o slevu z nájemného, dokonce měsíce února 2012, by měl být předětný vzor dostupný zde odkaz .

Pokud Vám plíseň zničila i věci - skříně matrace - je možné uvažovat i o náhradě škody.

Pro případné účely soudního řízení, plíseň rozhodně nafoťte (nebo ještě lépe nahrajte na video - mobil, videokamera, fotoaparát). Schovávejte i účty za nově pořízené věci.

Máte prosím nějaký další dotaz?