Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.717

Fyzické napadení v sebeobraně v podmínce za jiný trestný čin - jaký postih hrozí?

1 odpověď

Pred nekolika dny jsem byl v restauraci slovne a pote i fyzicky napaden ranou do obliceje. Pri obrane jsem utocniku udelal monokla pod okem ale k lekarskemu osetreni nedoslo. Jsem v podmince za jiny trestny cin. Hrozi me nejaky trest?

Dobrý den,

jednalo-li se o nutnou obranu, kterou se odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, jde o okolnost vylučující protiprávnost a takové jednání není trestným činem. Tedy pokud bezprostředně po incidentu nebyla přivolaná policie ani útočník nebyl ošetřen lékařem, bylo pro útočníka dokazování obtížné. Máte-li obavy, doporučuji Vám pro případ případného šetření, si sehnat nějakého svědka, který byl incidentu přítomen a je Vám schopen dosvědčit, že z Vaší strany šlo pouze o nutnou obranu.