Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.088

Zrušitelné osvojení - dodatečné zrušení biologickým otcem dítěte po zaplacení dlužného výživného, alimentů

1 odpověď

Dobrý den, můj manžel si osvojil v listopadu 2015 mého syna, rozsudek je pravomocný, máme i nový rodný list. Chtěla bych se zeptat zda biologický otec může nějakým způsobem ještě osvojení zrušit? Biologický otec má zájem o uhrazení dlužné částky na výživném a tak by mě zajímalo, pokud to výživné uhradí, zda by mohl osvojení zrušit? Děkuji za odpověd

Dobrý den,

dle ust. § 840 NOZ může soud zrušit osvojení jen z důležitých důvodů a to na návrh osvojitele nebo osvojence. Tedy jakékoli jednání ze strany biologického otce ohledně zrušení osvojení není možné. Biologický otec není aktivně legitimován k podání návrh na zrušení osvojení.
Jak už jsem uvedla výše, ani uhrazení dlužné částky na výživném nemá na existenci osvojení vliv.