Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.741

Zaměstnavatel odmítl přijmout a podepsat výpověď zaměstnanci - postup

5 odpovědí

Dobrý den,
Manžel je u zaměstnavatele zaměstnán od 1.5.2012, pracovní smlouvu dostal až od 1.2.2013. Zaměstnavatel mého muže nepřihlásil na potřebné úřady a zřejmě neodváděl povinné odvody - sociální a zdravotní pojištění. Manžel se rozhodl, že odejde ze zaměstnání. Zaměstnavatel s námi nekomunikuje nehodlá podepsat výpověď. Jak postupovat? Čekáme rodinu a ráda bych měla možnost nastoupit na manželův plat na rodičovskou dovolenou.
Děkuji a pěkný den.

Dobrý den,

odpověď rozdělím na dvě části:

1. ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU - VÝPOVĚĎ

Vzor výpovědi naleznete zde: ODKAZ.

Výpověď nemusí být ze strany zaměstnavatele podepsána, aby byla platná a účinná, jde o jednnostranný právní úkon.

Pokud výpověď zašlete doporučeně na dodejku na adresu sídla zaměstnavatele je takový postup dostačující, schovejte si jak kopii výpovědi, tak podací lístek a následně dodejku. Pracovní poměr pak bude ukončen po uplynutí dvou měsíční výpovědní doby, která začne běžet od začátku měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Pracovní poměr by bylo možno ukončit například i dohodou o rozvázání pracovního poměru, ta by ale předpokládala součinnost zaměstnavatele.

Spolu s ukončením pracovního poměru by mělo dojít předání dokumentace jako je zápočtový list atd.

2. NÁROK NA PENĚŽITU POMOC V MATEŘSTVÍ, RODIČOVSKÉ

Podmínky pro výplatu těchto dávek a základní informace naleznete zde:

- ODKAZ

Informujte se u příslučného úřadu ČSSZ, zda Vám vznikl by Vám vznikl z pojištění otce díděte nárok na výplatu těchto dávek.

Dále bude vhodné ověřit, zda nevznikl Vašemu partnerovi dluh na pojistném (ČSSZ, zdravotní pojišťovna) za období od 1.5.2012 - 31. 1. 2013.
S případným nárokem se pak obraťte na zaměstnavatele.

Problematické bude patrně prokázat, že skutečně docházelo i v tomto období k výkonu práce (důkaz by mohla být například mzda připisovaná na účet, výpisy za odpracované hodiny apod. ). Pokud nebude chtít zaměstnavatel uvést celou záležitost do souladu informujte ho možnosti podání podnětu oblastnímu inspektorátu práce.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Bohužel, nemáme možnost se se zaměstnavatelem dohodnout na dohodě. A tím, že manžel chce ukončit pracovní vztah, odmítá i 2 měsíční výpovědní lhůtu. Říká, že manžel s ním nemá nic společného ikdyž manžel smlouvu má. na příslušných úřadech samozřejmě dluh vznikl.

Ve vztahu k zaměstnavateli podejte výpověď prostřednictvím poštovních služeb ak bylo výše uvedeno.

Nyní je otázka, zda budete schopni doložit již dříve existující pracovněprávní vztah.

Máme pracovní smlouvu s razítkem a podpisem zaměstnavatele. Bohužel výplatu dostával na ruku ale nic nikde nepodepisoval. jedině dosvědčení spolupracovníka, že byl manžel opravdu zaměstnán?

S těmito podklady bude možno platně ukončit pracovní poměr, nicméně se obávám, že v případě nároků za dřívější období jsou tyto podklady nedostatečné, se svědectvím spolupracovníka se obávám, nelze úplně bezvýhradně počítat, jakmile by má obvykle dojít ke svědectví před soudem, případně před zaměstnavatelem, zájem o podání svědectví opadá, často z důvodu strachu o vlastní zaměstnání.

Lze předpokládat, že takto vyplácená mzda nebyla ani nijak daněna a podobně.

S ohledem na problematičnost daného případu a souvisejících negativnách dopadů do dalších oblastí Vašeho života (nárok na dávky sociálního zabezpečení apod. ) doporučuji vyhledat v této věci advokáta v místě Vašeho bydliště.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?