Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.061.632

Mohu zakázat sousedům napojit se na elektrický sloup bez věcného břemene na mém pozemku?

1 odpověď

Dobrý den.
Koupil jsem nemovitost s pozemkem na kterém jsou umístěny sloupy vysokého napětí. Tyto sloupy nejsou uvedeny v katastru nemovitostí jako věcné břemeno. Vedle mého pozemku zakoupili pozemek nějací lidé a chtějí tam stavět rodinný dům. Tito lidé si chtějí napojit elektřinu pro svůj budoucí rodinný dům ze sloupu vysokého napětí, který je celý nebo částečně umístěn na mém pozemku. Jsem povinen jim to umožnit a za jakých podmínek? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předpokládám že sloupy el. vedení nejsou ve Vašem vlastnictví, bude třeba promluvit s jejich provozovatele a domluvit se např. na věcném břemeni a podobně.

Vaše sousedy odkažte na provozovatele distribučních sítí, ať si domluví zřízení přípoky.

Zákon č. 458/2000 Sb. , v platném znění, o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), stanovuje provozovateli distribuční soustavy v § 25 odst. 11 (kromě dalšího) připojit k distribuční soustavě každého a umožnit distribuci každému, kdo o to požádá a splňuje podmínky připojení a obchodní podmínky stanovené Pravidly provozování distribuční soustavy, s výjimkou případu prokazatelného nedostatku kapacity zařízení pro distribuci nebo při ohrožení spolehlivého provozu distribuční soustavy.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?