Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.767

Dobrovolné rozdělení dluhů v SJM před rozvodem manželství

3 odpovědi

Dobrý den,
manžel nepřispívá na domácnost, má dluhy z podnikání -OSSZ, VZP, soukromé půjčky (spadající ale do společného jmění manželů). Čelila jsem již několika exekucím na movitý majetek a díky tomu mám též dluhy. Máme 2 děti, majetek žádný. Rozhodla jsem se podat žádost o rozvod manželství.
Mám dotaz ohledně rozdělení společného jmění manželů SJM. Je možnost, aby jeho dluhy zůstaly jemu a já si ponechala své? Zajimala by mě i cena u právníka za sepsání žádosti o rozvod a rozdělení SJM.
S rozvodem manželství manžel souhlasí.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

Vaši situaci by nejlépe řešilo podání insolvenčního návrhu, zahájení tzv. oddlužení, osobního bankrotu. Oddlužení by pak mělo být zahájeno vůči oběma anželům společně.

Neboť dluhy vzniklé za trvání manželství jsou dluhy společnými, na této skutečnosti by nezměnilo nic ani následné vypořádání SJM.

Rozvod a vypořádání SJM by mělo vztah pouze k dluhům, které vzniknou v budoucnu.

Pokud je rozvod odůvodněn i jinými skutečnostmi než dluhy, můžete si sepsat návrh na rozvod manžeství sami, soudní poplatek činí 2000, - Kč.

Odkaz na vzory - naleznete zde:
ODKAZ

Pro sepsání poožadovaných listin se případně obraťte na advokáta v místě Vašeho bydliště.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď,
problém je v tom, že manžel je OSVČ a nechce ukončit živnost. Má situace je taková, že si nemohu dovolit již za něho platit jakékoliv dluhy. Má situace je neúnosná a zaměstnavatel to netoleruje.
Problémů je více a opravdu je to na rozvod.
Kdybych si sepsala zádost sama, jak postupovat při vypořádání SJM.
Děkuji za odpověď

Pro případ tzv. nesporného rozvodu bude třeba abyste doložili všechny zákonem předvídané dokumenty:

a) písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy účastníků upravující pro dobu po tomto rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost, a

b) pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu.

V případě sepisu vypořádání SJM bude ve Vašem případě (aby se na nic nezapomnělo a Vy jste byla co nejvíce chráněná) doporučuji obrátit se v této věci na notáře, případně advokáta.

Pokud je Vás manžel OSVČ, nebylo by možno podat návrh na zahájení oddlužení, neboť tento institut se týká pouze dluhů z nepodnikatelské činnosti.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?