Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.221

Povinnost spoluvlastníka investovat do nutných oprav nemovitosti

1 odpověď

Dobrý den, ještě jsem se chtěla zeptat k již zodpovězenému dotazu ohledně dědictví chalupy napůl se sestřenicí. Když bude chtít abych se podílela finančně na opravách a já s tím nesouhlasím, je to nějak dané zákonem že je to moje povinnost?
Děkuji

Dobrý den ještě jednou,

pokud jeden ze spoluvlastníků provede opravu nemovitosti v podílovém spoluvlastnictví, měli by se na jejím financování podílet všichni spoluvlastníci, jinak vzniká na straně ostatních spoluvlastníků, kteří se na opravě finančně nepodíleli, bezdůvodné obohacení.

Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně. Jestliže např. dají opravit společnou věc a za opravu nezaplatí, může být celý dluh vymáhán na kterémkoliv ze spoluvlastníků (i kdyby měl třeba jen podíl ve výši 1/100). Spoluvlastník, který celý dluh zaplatil, může na ostatních požadovat, aby mu uhradili poměrnou část podle svých podílů.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?