Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.653

Podatelna soudu ztratila omluvu účastníka soudního řízení - co dělat?

9 odpovědí

Mám důvodné podezření, že došlo k manipulaci s osobně doručenou písemností u okresního soudu. Kam se mohu obrátit se stížností?

Dobrý den,

poprosím o doplnění Vašeho dotazu - o jakou písemnost a způsob manipulace mělo jít a jak Vám tato byla doručována.

Pokud byla písemnost doručována prostřednictvím poštovních služeb, obraťte se na provozovatele poštovních služeb.

Dále je možno v některých případech žádat soud o vyslovení neúčinnosti doručení, případně může soud prominout zmeškání lhůty.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Špatně jsem se vyjádřila - na podatelnu byla doručena správně označená písemná omluva, včetně č. j. a jména soudce. Záhadně zmizela, byl vydán rozsudek pro zmeškání a hrozí exekuce jediného majetku - nemovitosti. Do podatelny předal obálku můj 74 letý manžel, bohužel si nepožádal o potvrzení.

Proti rozsudku pro zmeškání se lze bránit odvoláním, pokud bude prokázán omluvitelný důvod Vašeho zmeškání - soud rozsudek zruší a dále bude pokračováno v řízení.

Navrhuji objednat se na nahlížení do spisu, zda byla Vaše omluva do spisu založena.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Bohužel, situace je velmi komplikovaná, i při odvolacím řízení se i krajský soud točil na údajně chybějícím potvrzení a tak jsem neměla možnost vyjádřit se k věci samé. Jedná se o smluvní pokutu, zdržení platby jsem nezavinila, což lze dokázat, ale domnívám se, že původní věřitel už funguje jenom jako jméno a ve skutečnosti už je pohledávka postoupena a advokát žalobce jedná pro exekutora a vymahače-mohu to dokázat, ale nevím kde. Tyto skutečnosti mi sdělil v mailu žalobce - původní věřitel.

Poprosím Vás o sdělení v jaké fázi se řízení nachází a zda by bylo možno se s protispranou dohodnout například na smíru či dohodě o narovnání.

Protistrana je pro mne advokát, který má stoprocentně velmi dlouhé prsty, na narovnání nemám peníze - jsme důchodci. Mám strach, že to je situace pro mne likvidační, používají vyložené lži, původní věřitel se zřejmě dostal před dvěma roky do dluhů a tak postoupil nejspíš pohledávku dál. Takže to vypadá, že půjdou tzv. přes mrtvoly. Smluvní pokuta vznikla v roce 2010. Naivně jsem věřila několika křivákům. No a advokátní kancelář, která prezentuje na svých stránkách spolupráci se soukromým exekutorem se se mnou asi smiřovat nebude. Jsou velmi šikovní, stejně jako makléřka, přes kterou jsme předmětnou skorozříceninu kupovali. Ještě jsme ji celou nezrekonstruovali a asi půjdeme pod most. Mám strach, že v případě exekuční dražby nám nic nezbyde, protože jsme zaplatili nehoráznou cenu, která byla proti znal. posudku hodně navýšená. Je to všechno moje chyba, ale ráda bych ještě měla možnost se k celé záležitosti někde vyjádřit. Jenže to všechno visí na té zatajené a určitě záměrně odstraněné omluvence.

Pokud nemáte žádné potvrzení o tom, že jste se z jednání řádně a včas omlouvali, bude problematické cokoliv, kdekoliv prokazovat.

Pokud máte kopii nebo původní text omluvy při sobě navrhuji ověřit, že jste uvedli správné číslo jednací a podobně, že jste podali omluvu u správného soudu, všechny tyto skutečnosti by mohly mít za následek prodlevu v přiřazení listiny do spisu a podobně.

Rozhodně se objednejte na nahlížení do spisu, jak jsem výše psala.

Kopii lékařského potvrzení jsem dodala, jakmile mi byl doručen rozsudek pro zmeškání. Ta kopie ve spise je, ale bylo mi řečeno, že při jednání omluvu neměli a že je to teda už zbytečné. Na obálce i vevnitř bylo nejen č. jednací, ale i jméno soudce. A z toho ve spojení s dalšími okolnostmi usuzuju na něco velmi nekalého. Děkuji za trpělivost.

Lékařská zpráva ve spojením s podáním odvláním, by mělo dle mého názoru pro zrušení rozsudku pro zmeškání stačit.

Pokud máte pochybnosti o vztahu soudce k Vašemu řízení, můžete namítnout jeho podjatost.