Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.674

Vystěhování nevěrného manžela z rodinného domu patřícího manželce - postup, informace

5 odpovědí

Dobrý den, chtěl bych poradit. Ptám se za mamku. Taťka si našel "milenku" a mamka samozřejmě chce, aby odešel z domu. Bydlíme v rodinném domě, který dostala mamka darem od svých rodičů, v katastru je jediným vlastníkem právě mamka. Byli manželé více jak 20 let a samozřejmě taťka má u nás trvalé bydliště. Může mu mamka tzv. "sbalit kufry a vyhodit jej z jejího domu"? Samozřejmě by se museli ještě finančně vypořádat za cenu vnitřního vybavení domu (nábytek…). Já i brácha jsme plnoletí. Brácha už pracuje a já studuji VŠ, musí tedy taťka na mě platit nějaké výživné? Platy mamky i taťky jsou skoro stejné cca 15 000, - Kč. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

1) Dům

je Vaší maminky, proto o něj v rozvodovém řízení nepřijde. Navrhovala bych, pokud je zřejmé, že se k sobě Vaši rodiče již nevrátí, skutečně požádat o rozvod, a to zejména kvůli případným dluhům, které by mohli jednomu nebo druhému vzniknout, vzhledem k existenci společného jmění manželů by byli oba i nadále z těchto dluhů zavázáni společně a nerozdílně.

Pokud budou schopni se dohodnout, je vhodné provést rozvod tzv. dohodou. Vzor naleznete zde - ODKAZ.

Nebylo by již třeba upravovat styky s dětmi, nboť jste zletilí - Vy i Váš bratr.

2)Vaše výživné

Jako nezaopatřené dítě (bez vlastních příjmů) máte nárok na výživné ze strany Vašich rodičů.

Návrh na určení výživného pro zletilé dítě je taktéž dostupný zde - ODKAZ.

Bude třeba, abyste doložil potvrzení o studiu, řízení je osvobozeno od soudního poplatku.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Ještě bych chtěl ujastnit, může taťkovi mamka říct, třeba teď hned, sbal se a běž pryč z domu? Aniž by ještě měli požádáno o rozvod nebo byli nějak dále domluvení. Přece jenom žít s ním pod jednou střechou až do rozvodého řízení je pro ni hodně těžké. Předem moc děkuji.

Pokud ho vyhodí "na hodinu" bude problém se s ním na dalších věcech domluvit, takže bych doporučovala věci řešit co nejvíce v klidu. Nějakou dobu na přestěhování by mu asi dát měla. Pokud se dohodnou i na rozvodu dohodou, bude celý proces o dost snazší, jinak se rozvodové řízení může táhnout dlohou.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Samozřejmě to je jasné, nic méně ta možnost tady je, aby jej vyhodila. Jinými slovy nemá žádný právní nárok u nás bydlet, pokud si to mamka přát nebude. Moc vám děkuji za všechny rady. :-)

Po ukončení pobytu Vašeho otce na společné adrese je možno zrušit i trvalý pobyt na této adrese. Nicméně opravdu bych doporučovala celou záležitost zbytečně "nehroti" a raději se dohodnout na nějakých rozumných podmínkách, přece jen obě strany mezi sebou budou muset ještě celou řadu věci společně dořešit a vypořádat.