Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.609

Minimální plat, platové tarify podle platových tříd

1 odpověď

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně minimální mzdy od 1.8.2013. A sice rozdělení do skupin podle platových tříd u státních zaměstnanců. Zeptám se na konkrétní příklad - zaměstnanec, který byl doposud ve 3. platové třídě, která je určena vzděláním, měl nárok na minimální plat 8000 Kč a nyní bude spadat do 2. skupiny prací - tedy minimální plat činí 9400 Kč? A jak se počítá doplatek do minimálního platu? Př. pokud byla v měsíci čerpána dovolená tak náhrada za dovolenou - může být vyšší, než by činila základní plat, tedy v tomto měsíci bude dorovnání do minimálního platu nižší, tak aby bylo dorovnáno přesně na 9400 Kč a naopak pokud byla náhrada za dovolenou nižší?
Počítá se do této minimálního platu i měsíční odměna či osobní ohodnocení?
Ještě by mě zajímalo zda se toto vztahuje i na dohodu o provedení práce DPP a dohodu o pracovní činnosti DPČ - zda se má zaměstnanec zařazovat do platové třídy, stupně a zařadit do skupiny prací nebo je u dohod na všechny druhy práce jednotná minimální plat 50,60, -?

Dobrý den,

více informací o zvýšení minimální mzdy naleznete zde - ODKAZ.

K Vašemu dotazu: na platové podmínky v státním sektoru, dopadá i právní úprava nařízení vlády 564/2006 Sb. , v příloze č. 1 jsou vidět platové tarify jednotlivých platových tříd.

DOPLATEK

Doplatek do výše minimální mzdy
Nedosáhne-li mzda, plat nebo odměna z dohody v kalendářním měsíci výše minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek, a to bez ohledu na jeho zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonnost, což platí i pro zaměstnance odměňované úkolovou mzdou.

Do dosažené mzdy nebo platu rozhodného pro vznik nároku na doplatek do minimální mzdy se zahrnují všechna mzdová plnění, s výjimkou mzdy a platu za práci přesčas, příplatku za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci v sobotu a v neděli. Do mzdy (platu) se rovněž nezahrnují plnění poskytovaná v souvislosti se zaměstnáním, zejména náhrady mzdy, odstupné, cestovní náhrady, odměna za pracovní pohotovost.

DOVOLENÁ
Povinnost respektovat minimální mzdu jako nejnižší odměnu ukládá zákoník práce zaměstnavateli i při výpočtu průměrného výdělku pro účely náhrady např. při překážkách v práci, pro dovolenou, pro náhradu škody apod. Podle § 357 ZP platí, že jestliže je průměrný výdělek zaměstnance nižší než minimální mzda, na kterou by zaměstnanci vzniklo právo v kalendářním měsíci, v němž vznikla potřeba průměrný výdělek uplatnit, zvýší se průměrný výdělek na výši odpovídající této minimální mzdě; to platí také při uplatnění pravděpodobného výdělku.

S ohledem na výše uvedené mám za to, že nebude náhrada mzdy za dovolenou vyšší než by byla základní mzda, ale bude stejná, dorovnáváno bude vždy na úroveň minimální mzdy pokud by jínebylo dosaženo.

Měsíční odměna a osobní ohodnocení - jak bylo již výše uvedeno, např. i ve vztahu k práci přesčas se do minimální mzdy nezapočítává. Do dosažené mzdy nebo platu rozhodného pro vznik nároku na doplatek do minimální mzdy se zahrnují všechna mzdová plnění, s výjimkou mzdy a platu za práci přesčas, příplatku za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci v sobotu a v neděli. V takových měsících by tedy daný zaměstnanec obdržel (minimální mzdu + příplatek).

Ano, vztahuje se bez rozdálu na pracovní poměr na dobu určitou, neurčinou, pracovní smlouvy, dohody, jak vyplývá z výše uvedeného.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?