Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.469

Osvojení dítěte biologickým otcem - matka o dítě přestala pečovat

2 odpovědi

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně osvojení, vezmu to stručně.
Syn se seznámil se svojí přítelkyní, která akorát porodila syna Lukáše.
Po čase syn požádal o osvojení Lukáše. Dostal osvojení 1. stupně s tím, že může používat příjmení syna. Další osvojení že je podmíněno do jednoho roku společnou svatbou. Vzhledem k tomu, že se zjistil opakovanou nevěru přítelkyně, na svatbu nedošlo.
Syn chtěl svazek ukončit ale zjistil, že přítelkyně je s ním těhotná. Když byl Lukáškovi 1 rok, narodila se holčička Nela. Zůstali spolu. Nevěry a problémy pokračovaly.
Vztah syn ukončil. Přítelkyně odešla s dětmi a vdala se. Před třemi lety pro neplacení bytu skončila na ulici. Dala vědět otci, že děti jsou v seknhendu, aby je tam vyzvedl, že nemají kde spát. Špinavé děti, které bydlely asi 14 dní na hadrech v provozovně syn vyzvedl. Od té doby má děti u sebe.
Informoval se na sociálce o osvojení a tam mu bylo řečeno, že nemá nárok. Jejich matka alimenty neplatí. Je možné řešení tohoto problému?
Děkuji moc za radu, MA

Dobrý den,

poprosím o doplňující informace a odsouhlasení skutkového stavu:

1) Lukášek - Váš syn není biologickým otcem, Váš syn není zapsán v rodném listě chlapce.

2) Nelinka - Váš syn je biologickým otcem, Váš syn je zapsán v rodném listě dítěte. V tomto případě bude stačit požádat soud o svěření dítěte do péče, a stanovení výživného a styku s matkou, zde není nutné dítě osvojovat.

Nsouhlasím s názorem sociálky, že Váš syn nemůže požádat o osvojení dítěte (Lukáška). Níže přikládám základní informace o osvojení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Náš právní řád rozlišuje dva typy osvojení – zrušitelné a nezrušitelné. Pro oba typy platí vše, co bylo výše uvedeno, existují však mezi nimi následující rozdíly:

Osvojení zrušitelné, nazývané též "osvojení I. stupně" či "osvojení prosté":
zrušitelně lze osvojit dítě bez ohledu na věk, tj. ihned po uplynutí tříměsíční předadopční péče, v případě novorozenců tedy již ve třech měsících,
v případě zrušitelného osvojení zůstávají v matrice i v rodném listě dítěte zapsáni jeho původní rodiče,
zrušitelné osvojení, jak patrno z jeho názvu, lze zrušit, avšak jen ze závažných důvodů. Návrh na zrušení osvojení může podat pouze osvojitel nebo zletilý osvojenec (§ 73 odst. 1),
zrušením osvojení vznikají znovu vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a jeho původní rodinou. Osvojenec nabývá opět svého dřívějšího příjmení (§ 73 odst. 2).
Osvojení nezrušitelné, nazývané též "osvojení II. stupně" či "osvojení plné":
nezrušitelně lze osvojit jen dítě starší jednoho roku (§ 75),
nezrušitelné osvojení, jak patrno z jeho názvu, nelze zrušit (§ 73). Pokud osvojitelé nemohou nebo nechtějí o nezrušitelně osvojené dítě osobně pečovat, mají stejné možnosti jako v případě vlastního dítěte (svěření dítěte do jiné náhradní rodiny, do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo v krajním případě do ústavní výchovy),
v případě nezrušitelného osvojení jsou osvojitelé zapsáni v matrice i v rodném listě dítěte namísto původních rodičů.
Pokud dítě nezrušitelně osvojí osamělá osoba, je z matriky i z rodného listu vypuštěn zápis o druhém rodiči dítěte (používá se termín "neuveden").
V matrice zápis o původních rodičích vždy zůstává v poznámce. Zletilé osvojené dítě má právo do matriky nahlédnout.
Nezrušitelně lze po roce věku osvojit i dítě, které bylo předtím osvojeno zrušitelně, a to až do dovršení jeho zletilosti. V praxi jsou novorozenci poměrně často osvojováni nejprve zrušitelně a po dosažení jednoho roku věku nezrušitelně.

Dobrý den, děkuji moc za odpověd, zatím doplnující otázku nemám a moc děkuji, předám synovi a přejí hezký vikend. Mikešová Alena