Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.810

Přestavba nemovitosti jednoho z manželů a vyrování při rozvodu z titulu SJM

4 odpovědi

DOBRÝ DEN, BYDLÍME V DOMĚ MANŽELOVÝCH RODIČŮ, DO PŘESTAVBY PATRA JSME VLOŽILI 500.000 KČ, BUDU MÍT V PŘÍPADĚ ROZVODU MANŽELSTVÍ NÁROK NA NĚJAKÉ FINANČNÍ VYROVNÁNÍ?
DOKLADY O PŘESTAVBĚ MÁME, DĚKUJI ZA ODPOVĚD

V případě rozvodu by bylo možné uplatnit tzv. zápočet, kdy uplatníte nárok na vydání Vámi vložených peněžních částek do majetku druhého manžela. Pokud jde o majetek 3. osoby (manželovi rodiče) budete moci žádat vydání bezdůvodného obohacení). Tato možnost zůstává bude platit i podle nového občanského zákoníku účinného od 1.1. 2014.

Pokud bude dům převeden z jeho rodičů na Vašeho manžela navrhovala bych, abyste se s Vaším manželem dohodla na tom, aby Vám daroval určitý podíl odpovídající částce, kterou jste vložila do zhodnocení domu/bytu, tím budete pro případ případného rozvodu ještě lépe chráněna.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Mi s manželem měli stav. spoření, z toho se financovala uprava domu, manžel vydělával, já byla dvakrát na mateřské dov. poté pracovala na zkr. uvazky, úspory z domova sem neměla. Během manželství se objevovilo domácí násilí. Ale krom chození do poradny sem nic nepodnikla. Mohu případně při rozvodu žádat nějaké finance, stavební spoření bylo psané na manžela, půjčka též, splácel on. Dekuji

Záleží na povaze finančních prostředků, které bylo stavební spoření financováno.

Pokud si tak manžel z výlučného jmění (naoř. darované peníze, zděděné peníze, peníze plynoucí z výlučného majetku) platí např. penzijní spoření, stavební spoření nebo životní pojištění, jedná se o jeho jmění, které nespadá do společného jmění (jeho součástí ale bude úvěr ze stavebního spoření, který představuje společný závazek manželů).

Pokud ovšem na tato plnění (na příspěvky) jdou peníze ze společného jmění manželů (mzda nebo plat), tvoří získané prostředky i případné závazky (úvěry ze stavebního spoření) součást společného jmění manželů. V takovém případě budete mít nárok na podíl na staebním spoření.

Nadto platí zákonná fikce, není-li prokázáno, že jde o výlučné vlstnictví, má se za to, že jde o společné jmění manželů, které bude třeba v případě rozvodu vypořádat.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

MOC DĚKUJU ZA VAŠE ODPOVĚDI