Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.691

Poplatek za psa v družstevním bytě - je poplatek oprávněný, legální?

3 odpovědi

Bytové družstvo chce zavést majitelům psů držených v bytě poplatek za používání výtahu v částce 50, - Kč měsíčně jako součást měsíčního nájmu. Má toto opodstatnění v zákonech, je možné se nějak bránit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ve Vašem případě bude rozhodné, co stanoví Stanovy družstva, případně Poplatkový řád, je-li Vaším družstvem vydáván. Obecně není zakázáno, aby si družstvo určilo jaké poplatky bude vybírat.

Z Vašeho dotazu mi není zřejmé, zda tento poplatek míří na skutečnost, že dané zvíře jede výtahem (pak bych se takovému poplatku bránila, neboť psi obvykle sami výtahem nejezdí), případně zda míří na to, že by mohlo dojít k znečištění výtahu (pak bych považovala takový poplatek za opodstatnělý).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Poplatek je mířen na to, že psi se většinou 3x denně venčí, tudíž je udajně výtah majiteli psů nadměrně využíván.

V tomto případě, bych asi namítala jeho opodstatnělost a nemístné odlišování mezi osobami, které mají či nemají psy - jak bylo uvedeno výše. Pokuste se promluvit s vedením družstva, takové jednání by mohlo být shledáno jako diskriminační.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?