Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.061.579

Zrušení a vypořádání spoluvlastnictví SJM v době osobního bankrotu, insolvence manželů

5 odpovědí

Dobrý den.
Jsem v zoufalé situaci po rozvodu manželství. Bývalý manžel zůstal bydlet v našem společném domě bez vypořádání majetku. Jsme v insolvenčním řízení a hrozí nám spadnutí do konkurzu. Mám ještě teď v této situaci možnost podat žalobu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví a požádat soud o prodej domu za tržní hodnotu v mé režii. Bývalý manžel už 2 roky nepracuje, dům prodat nechce, nespolupracuje s právníky, mám podezření na psychické potíže. Před svatbou jsem do domu vložila 800000, -kč. Doklady mám, ale dům je na katastru polovinou. Je to už asi 9 let. Jde mu o to aby mě připravil kvůli rozvodu o veškeré finanční prostředky. Moc prosím o odpověd. Děkuji. Ivča

Dobrý den,

poprosím o doplňující informace. V jaké fázi se nachází indolvenční řízení - fáze před nebo po vyslovení úpadku.

Je insolvence vedena na Vás oba či pouze na býv. manžela nebo na Vás. Díky

Děkuji za komunikaci. 19.6. jsem dostala vyrozumnění :Soud schvaluje způsob oddlužnění dlužnice zpeněžněním majetkové podstaty. O oddlužnění jsem zažádala já, ale máme 1 000 000, - hypotéku na půlku. Spořitelna odmítla oddlužit jen mou polovinu a chce složit celý milion. Dům má hodnotu do 2.300 000, -. Pak mám ještě uvěry asi250000, - Kč. Při konkurzu a dalších poplatcích hrozí, že nebude výtěžek stačit. Jsem v částečném invalidním důchodu a na pracovním úřadu. Prodej domu je jediná varianta, pokud mi ještě soud toto dovolí. O oddlužnění jsem žádala v lednu. zatím jsem v ins. jen já i když bývalému manželovi hrozila exekuce pro neplacení alimentů. Odmítá pracovat.

Na základě Vámi předložených podkladů jsem nabyla dojdu, že jde o dluhy, které Vám vznikly za trvání manželství, a že jak bylo uvedeno nebylo doposud vypořádáno Vaše SJM, proto máte po cca 9 letech věci v podílovém spoluvlastnictví. Obávám se že ani pokud své "poloviny" dluhů zbavíte oddlužením, mohl by se na Vás obrátit například exekutor ve věci druhé poloviny dluhů, které dnes náleží Vašemu bývalému manželovi, neboť nadále ručítě společně a nerozdílně. Bylo by proto vhodné dohodnout se s Vaším bývalým manželem, zda by nebylo vhodné, aby také on podal návrh na oddlužení.

§ 111 IZ Vám neumožní prodat nemovitost mimo insolvenční řízení. § 111 IZ

(1) Nerozhodne-li insolvenční soud jinak, je dlužník povinen zdržet se od okamžiku, kdy nastaly účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení, nakládání s majetkovou podstatou a s majetkem, který do ní může náležet, pokud by mělo jít o podstatné změny ve skladbě, využití nebo určení tohoto majetku anebo o jeho nikoli zanedbatelné zmenšení. Peněžité závazky vzniklé před zahájením insolvenčního řízení je dlužník oprávněn plnit jen v rozsahu a za podmínek stanovených tímto zákonem.

(2) Omezení podle odstavce 1 se netýká úkonů nutných ke splnění povinností stanovených zvláštními právními předpisy22), k provozování podniku v rámci obvyklého hospodaření, k odvrácení hrozící škody, k plnění zákonné vyživovací povinnosti a ke splnění procesních sankcí.

(3) Právní úkony, které dlužník učinil v rozporu s omezeními stanovenými v důsledku účinků spojených se zahájením insolvenčního řízení, jsou vůči věřitelům neúčinné.

Pokud budete chtít nemovitost prodat, rozhodně se poraďte s Vaším insolvenčním správcem.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Insolvence prodejem nemovitosti byla soudem schválena a po velkých problémech dal souhlas k prodeji i bývalý manžel. Nadále nepracuje, je v exekuci kvůli neplacení alimentů. Nyní se brání podepsat kupní smlouvu konečným zájemcům o dům kde i nadále sám bydlí. Je na tom psychicky špatně, agresivní. I tak je to maření prodeje. Jaké jsou možnosti insolvenčního správce, soudu? Insolvence je sice na moji polovinu, ale bývalý manžel neplatí hypotéku která v ní je činí 1 000 000, -. Jiné řešení než prodej neexistuje, jak ho ale přinutit k rozumnému jednání. Bohužel vyhrožuje i mně, takže zvažuji informovat policii. Děkuji za jakoukoli radu, já sama se léčím na PS pro deprese. Tento několikaletý stav se nedá zvládnout.

Dobrý den,

píšete, že máte schváleno oddlužení, které je řešeno prodejem majetkové podstaty. Otázku prodeje tedy řeší Váš insolvenční správce. Pokud Váš manžel má dluhy, které nesplácí, a byla na něj prohlášena exekuce, je otázkou času, kdy bude mít exekuci i na svoji polovinu nemovitosti. Inslovenční správce by prvně měl kontaktovat Vašeho manžela a upozornit ho na danou situaci a pokud kupní smlouvu bude odmítat podepsat, zjistit, zda nemá již napsanou exekuci na svoji polovinu nemovitosti. Pokud by tomu tak bylo, může vyhledat daného exekutora a domluvit se s ním na způsobu prodeje nemovitosti, neboť je evidentní že kupující má zájem o celou nemovitost.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?