Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.644

Posudek znalce z oboru psychologie, psychiatrie - může svědek dostat od soudu ochrannou léčbu?

2 odpovědi

Dobrý den,
jako svědci (poškození) v trestním řízení (domácího násilí) máme jít ke znalci (psycholog/psychiatr), který má posoudit věrohodnost výpovědi a případně duševní poruchy.
Může nás soud nějak poškodit, pokud by se zjistily nějaké duševní poruchy, pokud nejsme nebezpečné sobě/okolí a nikdy nebyli?
Podle trestního zákoníku lze uložit ochrannou léčbu jen pachateli trestného činu (a i tam je specifikováno, že musí být nějak nebezpečný, že to nelze jen tak, že se nějak odchyluje), potřebuji se ujistit, zda to chápu dobře. Ještě dotaz, jak se případně bránit proti posudku se kterým člověk př. nesouhlasí.

Dobrý den,

znalecký posudek pouze posoudí Vaší osobnost, případně rozsah poškození v důsledku trestného činu, z čehož soud následně vyvodí závěry týkající se věrohodnosti Vašich výpovědí a dále způsobu potrestání pachatele. Určitě se Váš znalecký posudek jako poškozené nepořizuje z toho důvodu, aby byla vyslovena Vaše nsvéprávnost, nepříčetnost a podobně a Vy jste za to byla nějakým způsobem postihována.

Pokud se závěry posudku nebudete souhlasit, je samozřejmě možné požádat o vyhotovení dalšího posudku, případně revizního posudku apod.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Vřele Vám děkuji za odpověď, další dotaz již nemám. :-)