Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.969

Dědictví družstevního bytu - výpočet ceny - podle tabulek družstva nebo prodejní cena?

3 odpovědi

Dobrý den,
prosím o radu ohledně dědictví. Otec v červnu 2013 zemřel a já budu dědit s moji nevlastní sestrou, kterou vůbec neznám, protože žije již 36 let v zahraničí a o mého otce nikdy nejevila zájem. Nezanechal závěť, ani ji nevydědil. Jsem studující, ale o vše kolem pohřbu jsem se postarala, neboť mí rodiče jsou rozvedeni.
Po otcově smrti jsem sestru přes Internet vyhledla a zkontaktovala, ta však již vše věděla od rodiny, která žije ve stejném městě jako já a o dědictví se bude ucházet.
Bude jí tu zastupovat její teta a bude mít zájem o rozdělení majetku 50/50. Jak to udělat? Otec měl družstvevní byt 3+1 a zahradu s chatkou. Z čeho se vyplácí druhý dědic? Z odhadní ceny, která může být vyšši než prodejní neboť družstvo má na odhad bytů tabulky, které jsou v současné době nadsazené, neboť za takovou cenu se nyní neprodávají. Tím chci říci, že bych měla o byt zájem, ale rozdí bych nebyla schopna doplatit, neboť zahrada s chatkou nemá takovou cenu. Nebo 50/50 z ceny prodejní? pokud by mi nezbývalo než byt prodat. Pokud vím, tak družstvo nemůže byt napsat na dva dědice. Nebo, prosím, poraďte, jak se se "sestrou" vypořádat. Děkuji

Dobrý den, výlohy za pohřeb Vám budou jako vypraviteli pohřbu proplaceny, notáři pak předložte související platby.

Ohledně vypořádání záleží jak se dohodnete, dědictví byste mohly nabýt do spoluvlastnictví, s tím, že jakmile budete moci, Vaši sestru vyplatíte. Což by bylo pro Vás asi nejvýhodnější, pokud není šance, že by se majetku ve Váš prospěch vzdala. Možná je také dohoda, že například od roku 2020 budete splácet určité částky jako vypořádání dědictví a jakmile bude zaplaceno bude její podíl převeden na Vás.

V této souvislosti bych určitě navrhovala kontaktovat Vaši tetu a případně se s ní za přítomnosti advokáta domluvit. Paralelně se přímo obraťte na Vaši nevlastní sestru.

Předpokládám, že by v těchto případech byl vypracován znalecký posudek preferována bude tržní cena nemovitosti.

Členský podíl v družstvu může být předmětem spoluvlastnictví.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji mockrát za rychlou odpověď. Moc mi to není jasné s tím členským podílem v družstvu, neboť naše družstvo má ve stanovách, že v případě dědictví může být byt napsán jen na jednoho dědice. A navíc spoluvlastnický podíl obou nemovitostí je pro mě velice nevýhodný. A chci, aby byla na mě napsána nemovitost s vyšší cenou, s tím, že jí rozdíl po studiu doplatím, neboť nevěřím, že by mi rozdíl doplatila ona a v zahraničí bych tyto peníze nevymohla. Můžete se mi, prosím, ještě k tomu vyjádřit. Mockrát děkuji

Ze zákona je možné, aby členský podíl v družstvu byl ve spoluvlastnictví více osob, nebyla mi známa skutečnost, že stanovy družstva tuto otázku upravují odchylně.

K otázce vymahatelnosti pohledávky v zahraničí - dnes je možné vymáhat zaplacení peněžní částky pohodlně i v rámci EU, včetně navazujícího exekučního řízení. V tom bych z právního hlediska problém neviděla, samozřejmě máte pravdu, že ideální způsob by bylo, kdyby veškerý majetek byl v rámci vypořádání dědictví převeden na Vás, neboť vy v republice žijete, spolu se závazkem, že vyplatíte druhou stranu v určitém časovém horizontu.

Záleží, zda se s protistranou na těchto podmínkách domluvíte, neboť i ona bude chtít být z tohoto pohledu jištěna.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?