Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.516

Odložení exekuce podle § 55 exekučního řádu - dluh na výživném, alimentech

4 odpovědi

Po rozvodu manželství jsem s manželkou žil ve společné domácnosti, kde jsem veškeré náklady na domácnost platil já. Vydělával jsem jako řidič kamionu a jednoho dne si u soudu zažádala o zvýšení výživného aniž bych o tom věděl. Soud proběhl bez mé přítomnosti a o rozsudku jsem se dozvěděl až po třech letech, když jsem odešel z domu po tom, co mne před dětmi napadla.
Dneska se domáhá dlužného výživného i přesto, že mám důkaz, že u soudu lhala. Mám exekuci na plat na invalidní důchod i na účet.
Do invalidního důchodu jsem se dostal po tom co mi ona způsobila úraz. Můžete mi prosím poradit co mám dělat?? Mám tak malý příjem, že mi nemůžou na tu exekuci strhávat žádné peníze a proto se ptám: můžu přijít o nějaký movitý majetek? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z vašeho dotazu nevyplývá, zda jste stále ještě povinen platit manželce výživné, pokud by tomu tak bylo, bylo by možné podat návrh na jeho snížení. Vzory jsou dostupné zde - ODKAZ.
V případě že máte opravdu velmi málo finančních prostředků můžete požádat i o předběžné opatření:
ODKAZ
Vzor na předběžné opatření na snížení výživného najdete ve výše uvedených vzorech.

Obrana u soudu proti rozsudku vydaném ve Vaší nepřítomnosti možná byla, nicméně před tím než byla věc předána exekutorovi. Z dotazu není zřejmé, proč jste se k soudu nedostavil a proč jste se dozvěděl o rozhodnutí soudu až s 3letým zpožděním.

V současné době, můžete požádat o odložení exekuce podle § 55 exekučního řádu z důvodu současné tíživé situace, což by Vám mohlo zajistit možnost se finančně "vzpamatovat".

Pokud máte více věřitelů, a vyšší dlužné částky, bylo by možná na místě zvážit podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení - oddlužení. Detailní informace o insolvenci - vizte zde:
ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

od té doby co jsem si osobně vyzvedl na soudě rozsudek o výživném tak ho platím, tady jde o dlužné výživné za dobu kdy jsme spolu bydleli ve společné domácnosti. Návrh na odklad jsme s mou právničkou podali, ale pochybuji, že mi bude vyhověno. nevěřím už ničemu. moc děkuji za odpovědi

Ještě mě napadla jedna věc, záleží ale jak byste byl schopný tyto skutečnosti prokázat, případně zda neuplynuly příslušné promlčecí doby.

Obecně nelze požadovat výživné u osoby, u níž by takový nárok byl v rozporu z dobrými mravy. Pokud Vám Vaše manželka způsobila úraz, nebo jej zavinila mohl by být tohle argument pro zastavení exekučního řízní. Navrhuji tuto otázku prodiskutovat s Vaším právníkem.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

celá věc je hodně složitá a s právničkou to řešíme, ale neuspěšně bohužel…proti tomu výživnému jsme se odvolali ke krajskému soudu, který odvolání zamítl, ještě před tím na mne, ale exmanželka podala trestní oznámení pro neplacení výživného a toto policie vyšetřila a usoudila, že je to ze strany me ex jako neoprávněné, že jsem si svou vyživovací povinnost plnil tím, že jsem doma všechno platil. Jsem přesvědčen, že jde ze starny mé ex o neoprávněné obohacování.