Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.130

Lhůta na podání žádosti o vyplacení pojistky u úrazu

3 odpovědi

Posílala jsem do pojišťovny žádost o náhradu škody za úraz, který měl být poslán do 2 let od úrazu. Napsali mi, že jsem žádost poslala pozdě. Mne by zajímalo, které datum je rozhodující, zda-li datum podání na poště a nebo datum doručení pojišťovně. Moc děkuji za odpověď a přeji hezké léto.

Dobrý den,

právní řád rozeznává lhůty procesní a hmotněprávní, níže přikládám jejich stručné rozlišení.

Pokud šlo o náhradu škody půjde o hmotněprávní lhůtu a tudíž bude třeba, aby v poslední den bylo již doručeno pojišťovně.

Lhůta hmotněprávní

- lhůtou k uplatnění práva opírajícího se o hmotněprávní ustanovení (podání žaloby na náhradu škody k uplatnění práva na náhradu škody stanoveného v občanském zákoníku),
- je stanovena v předpise hmotněprávní povahy (tj. předpisem, který stanovuje práva a povinnosti - např. občanský zákoník, obchodní zákoník apod. ),
- její zmeškání nelze prominout, protože jejím uplynutím právo buď ze zákona zaniká nebo mu po uplatnění námitky promlčení nemůže být přiznána soudní ochrana (viz níže)

Lhůta procesní

- lhůtou k učinění určitého procesního úkonu v řízení (např. navržení důkazů, podání odvolání apod. ), resp. lhůtou stanovenou zvláštním zákonem k tomu, aby byl u soudu podán opravný prostředek proti rozhodnutí jiného /zpravidla správního/ orgánu, nikoliv tedy uplatněno právo (např. podání žaloby proti územnímu rozhodnutí)
- je stanovena v předpise procesní povahy (tj. předpisem, který upravuje postupy (řízení) pro uplatňování práv a povinností - např. správní řád, soudní řád správní apod. )
- zmeškání lhůty lze ve výjimečných případech prominout, kromě případů, kdy to zákon výslovně zakazuje.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď i když mě zklamala. Podala jsem žádost den před uplynutím 2let, ale protože nejsem pojištěná a jednalo se o náhradu škody od Mag. Prahy dopisovala jsem si s nimi a žádost pojišťovně řešili oni. Ani v tomto případě nemám nějakou šanci to vyhrát? Zlomila jsem si ruku na neuklizeném chodníku a jde o slušné odškodnění.
Ještě bych měla jednu prosbu. Měla jsem půjčku od H-Credit. Poslední splátku jsem poslala se špatným VS a přesto, že jsem to rok reklamovala, žádala o vyhledání, posílala všechny možné dokumenty, telefonovala a dopisovala jsem si s nimi, pohledávku nevyhledali a předali to nějaké firmě k vyhledání. Ta OKAMŽITĚ platbu našla a já měla této firmě za to zaplatit. Psala jsem řediteli H-C o prominutí s vysvětlením, jak to bylo, ale bez efektu. Dostala jsem dopis, že jsem s firmou vyrovnána a nemají ke mně žádné pohledávky a předali mě exekutorovi. Protože jsem měla strach, že bych nakonec mohla přijít i o byt zaplatila jsem žádaných 26tis. Jenže si myslím, že to bylo nespravedlivé a kromě toho, že mi nevyřídili reklamaci za celý rok ač jsem o to všemi možnými prostředky usilovala, používali mé peníze ke svému prospěchu. Mohu je žalovat? Navíc mi brání použít některé služby. Dík

Rozhodující bude, kdy jste škodu uplatnila u Magistrátu (viz dřívejší info o lhůtách), to že oni věc následně řešili se svojí pojišťovnou by měl běh Vaší lhůty zachovat, potom by Vám nárok na škodu trval.

Pokud ve věci podáte žalobu, bude namístě žádat bezdůvodné obohacení, včetně uhrazení veškerých souvisejícíh výloh. Pozor na promlčecí lhůty u bezdůvodného obohacení jsou opět hmotněprávní, dva roky ode dne, kdy se oprávněný (Vy) dozví, že došlo k bzdůvodnému obohacení a kdo se na jeho úkor obohatil. Žalobu bych z procesní opatrnsti podala proti oběma žalovaným: H-C i vymahací agentuře. Rozhodným dnem bude den uhrazení výše uvedené částky. Náklady na podání žaloby: soudní poplatek.

Vzor podání naleznete zde - ODKAZ