Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.078.616

Neschopenka (DPN) a výpočet dovolené za kalendářní rok

3 odpovědi

Dobrý den,
mám nárok na dovolenou? 11/2013 jsem onemocněl, byl operován a neschopenka trvala do 9.2.2014. Od 10.2.2014 jsem nastoupil zpět do zaměstnání. Z roku 2013 mi zbyly 4,5 dne dovolené. Ty jsem vybrat nestihl, protože jsem 14.3.2014 prodělal akutní infarkt myokardu. Od 14.3.2014 jsem byl na dlouhodobé neschopence až do 31.1.2015. Chci se zeptat
1) jestli mohu ještě vyčerpat 4,5 dne dovolené z roku 2013 a
2) jestli mám nárok na nějakou část dovolené z roku 2014, když jsem v roce 2014 odpracoval pouze asi 25 dnů.
Děkuji za odpověď, Jakub Kubelka

Dobrý den,
ve Vašem případě se bude dovolená za kalendářní rok 2014 krátit v souladu s ust. § 223 zákoníku práce. Dle ust. § 223 odst. 3 ZP Při krácení dovolené podle odstavců 1 a 2 musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů. Tedy za kalendářní rok 2014 Vám náleží dovolená v délce 2 týdnů. Dovolenou za kalendářní rok 2013 máte nárok čerpat po odpadnutí překážek, které Vám v tom bránili, tedy po ukončení nemocenské. Vychází to z ustanovení § 218 odst. 4 ZP, kdy „Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. “ Na základě výše uvedeného se obraťte na svého zaměstnavatele ať Vám určí dobu čerpání dovolené za kalendářní rok 2013.

Dobrý den, mám dotaz ohledně oddlužení. V březnu t. r. mi bylo schváleno oddlužení formou prodeje majetku. Do insolvence jsem pihlásil k prodeji byt, který jsem zdědil. Chci se zeptat, jestli je ze zákona nějaká lhůta do které musí být byt prodán a finance poskytnuty na oddlužení.

Děkuji moc za odpověď,
Jakub Kubelka

Dobrý den,

lhůta, ve které musí dojít k prodeji majetku zahrnutého do majetkové podstaty dlužníka při schválení oddlužení formou zpeněžení majetkové podstaty, není stanovena. Záleží na postupu a schopnostech insolvenčního správce, kdy se mu podaří najít kupce majetku náležejícího do majetkové podstaty.