Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.437

Promlčecí lhůta dluhu u Eon - dluh v exekuci

7 odpovědí

Dobrý den, přišel mi dopis s exekuci od Eon. Ale ja jsem s Eonem žádnou smlouvu nikdy neuzavřela obávám se že můj otec použil mé osobní údaje a IČO na uzavření smlouvy před několika lety. Jak postupovat?
Před časem mi byly doručeny dopisy od nějaké inkasni firmy, psala jsem na Eon, ale odpovedi se mi nedostalo. Neřešila jsem to, ale teď nevím jak dál postupovat. Bojím se exekuce na vybavení bytu (mobiliáře).
Jaká je vůbec v tomto případě promlčecí lhůta dluhu? Ještě upřesním že dopisy mi byly nejspíše posílány na adresu kde jsem bydlela za svobodna neb i ta smlouva je uzavřena na jméno za svobodna. Jsem už 4roky vdaná. Diky za odpoved

Dobrý den,

obecná promlčecí doba dluhu je 3 roky, pokud je v této době zahájeno soudní řízení, pak se promlčecí lhůta staví. Potom, co je vydáno soudní rozhodnutí (rozsudek, platební rozkaz a podobně) beží nová promlčecí doba 10 let od právní moci rozhodnutí. Takže se obávám, že z pohledu promlčení Vaše záležitost bohužel promlčena nebude.

Prosím kontaktujte exekutora, objedejte se k nahlížení do spisu (Vy nebo kdokoliv jiný na základě Vámi udělené plné moci). Vezměte si fotoaparát a spis si případně i nafoťte. Kopie jsou zpoplatněny cca 20 Kč za stránku.

Nejprve je nutné zjistit, kdo je v exekuci oprávněným (Eon) a z jakého titulu (rozsudek, platební rozkaz a podobně). Vězměte s sebou na schůzku i dosavadní komunikaci s inkasní společností, která dluh za Eon vymáhala.

Exekutora požádejte o odložení exekuce až do jejího zastavení, s tím, že nejde o Váš dluh a že se pokusíte celou záležitost vykomunikovat s inkasní společností, aby Vám tedy poskytl čas. Vzor naleznete zde - ODKAZ.

Pokusím se Vás uklidnit tím, že se Vá určitě nestane to, že Vám do bytu přijde exekutor. Po vyrozumění od zahájení exekuce, by následně přišel exekuční příkaz a pak byste byla vyrozumněna o tom, že má přijít exekutor aby provedl soupis majetku. Pokud exekutor obvykle nalezne číslo účtu, či mzdu povinného raději se uspokojí z ní, teprve pokud nenalezne tyto zdroje přikročí obvykle k soupisu movitých věcí. Navíc pokud dojde k odložení exekuce, není po tuto dobu možné vykonávat žádné úkony exekuce, po tuto dobu byste byla tedy chráněná.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpovědi jedna se mi o to že exekutor je z Třebíče což je dost z ruky a ve svém stavu a manžel je zase v práce je pro nas takový výlet dost daloko. Došlo mi v dopise Usnesení od soudu kde soud pověřuje exekutora exekucí na majetek povinného. A taky od exekutora výzva k dobrovolnému splnění povinosti. Usnesení vydal soud lednu r 2013 vůbec netuším kdy ta smlouva měla byt podepsána a jak postupovat. stačí tedy poslat dopis dle vašeho vzoru exekutorovi? díky

Žádost o odložení exekuce určitě pošlete, samozřejmě je třeba vylíčit rozhodné skutečnosti, tedy, že vůbec takový dluh neevidujete a že se pokusíte celou věc s inkasní společností vyřešit, neboť máte za to, že jde o neoprávněnou exekuci, určitě bych všude přikládala kopii dopisu, který jste již prve zaslala a na který nebylo reagováno.

Bohužel argument že vám bylo zasíláno na špatnou adresu a že tam nebydlíte, neobstají a raději bych ho ani neuváděla. Pouze bych poprosila o doručování na aktuální adresu. Dále můžete zkusit požádat o zaslání spisu elektornicky.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji a mám celou situaci řešit s inkasní společností nebo můžu s eonem? Stačí dopis exekutorovi když sepíši já, nemusím za nejakým právníkem?

Za právníkem v tuto chvíli nemusíte, pokud by se situace nějakým způsobem komplikovala, bylo by samozřejmě lepší vyhledat právní služby advokáta.

Napište dopis exekutorovi s žádostí o odložení až do zastavení exekuce. Pokud je povinným inkasní společnost obraťte se na ní (obvykle společnosti jako Eon prodají (postoupí) své neuhrazené pohledávky na nějakou inkasní společnost.

Opravněným je na dopise psaný Eon. tudíš napíši dopis i na Eon. moc dekuji za rady dopis už píši snad to dobře dopadne. děkuji za rady pěkný víkend

Pak tedy napište na Eon. Držím palce, ať vše dobře dopadne. Hezký víkend i Vám.