Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.254

Kdo je majitel autorského práva obalu CD, DVD, kazety, LP desky - hudebník nebo grafik?

5 odpovědí

Dobrý den.
Jsem bývalá manželka hudebníka. Od r. 1986 do r. 1997 jsem pro něj vytvářela návrhy obalů LP a SP desek a CD, které byly všechny vydány. Dostala jsem za ně honorář.
Několik titulů bylo převedeno na CD, za to jsem už žádný honorář nedostala, stejně jako za svoje kresby, které exmanžel stabilně zveřejňuje na svém webu nebo v publikacích /zpěvník, autobiografie apod.
Mám nárok na nějaké peníze? Případně od koho? Děkuji vám za odpověď.

Dobrý den,

poprosila bych o upřesnění, zda došlo k uzavření nějaké smlouvy, na základě které jste tyto kresby vytvořila, případně zda byla Vaše tvorba předmětem vypořádání SJM, či zda byla uzavřena nějaká dohoda/smlouva na základě, které Vám byl v minulosti vyplacen honorář.

Obecně vzato můžete mít nárok minimálně na vydání bezdůvodného obohacení, případně by zde byla možnost žádat, aby bývalý manžel přestal užívat Vaše kresby.

Dobrý den,

obaly na LP a na některá CD jsem vytvořila na základě smluv, ale některé obaly LP byly potom přeneseny na nově vydaná CD, už bez dohody se mnou a bez honoráře.
Kresby jsou používány bez mého souhlasu a donedávna jsem o tom ani nevěděla.

Tam, kde se na přebalech objevila Vaše kresba, jste uvedena jako autorka či nikoliv - budu předpokládat, že ano.

Pak byste se měla obrátit na nakladatele zajišťujícího vydávání hudebních nosičů, s tím že jej požádate o jeho stanovisko ve věci, že až doposud Vám tato skutečnost nebyla známá.

Podle mě dostupných informací mám za to, že Vám nárok na honorář vznikl. Obecně by měla být ve Váš prospěch za každý prodaný kus vyplacena určitá odměna.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den,

děkuji za odpovědi a zařídím se podle Vaší rady.
Obrátím se na vydavatele.
Přeji hezké léto!

Pokud byste chtěla některé informace a fakta upřesnit, neváhejte nás kontaktovat přes formulář poradny zde: ODKAZ Autorskému právu se v poradně dlouhodobě věnuje Mgr. Lukáš Mohyla.