Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.285

Odblokování účtu exekutorem před splacením dluhu exekuce

3 odpovědi

Dobrý den,

mám na sebe uvalenou exekuci a zablokovaný účet. Vzhledem k tomu, že žiji sám, nemám možnost si nechávat zasílat mzdu na účet a zaměstnavatel se zdráhá jí vyplácet v hotovosti, či poukázkou.

Je nějaká šance, když sem s exekutorem vždy spolupracoval, řádně splácím apod, nebo způsob jak požádat o odblokování účtu před splacením exekuce?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud s exekutorem spolupracujete, navrhuji abyste se na něho obrátil i nyní, a pokusil se s ním celou záležitst projednat - bude totiž výhradně záležet na osobě exekutora a jeho uvážení, případně se můžete pokusit kontaktovat i oprávněného a získat jeho souhlas.

Mohl byste exekutorovi nabídnout, aby Vám uvolnil účet výměnou za nařízení srážek ze mzdy, případně za dohodu o splátkovém kalendáři.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za radu. Zkusím to tedy probrat přímo s ním.

Dovoluji si ještě vložit § 142 Zákoníku práce, kt. specifikuje vyplácení mzdy a platu zaměstnanci:

§ 142

(3) Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty nebo není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak. Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu nebo plat v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty.

(4) Zaměstnavatel se složitými provozními podmínkami pro výplatu mzdy nebo platu, pokud by byla výplata obtížná nebo neproveditelná, může zaměstnanci zaslat mzdu nebo plat na své náklady a nebezpečí, a to tak, aby je měl zaměstnanec k dispozici nejpozději v termínu určeném pro jejich výplatu.

(5) Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

(6) Jiné osobě než zaměstnanci je možné vyplatit mzdu nebo plat jen na základě písemné plné moci; to platí i pro manžela nebo partnera51a) zaměstnance. Bez písemného zmocnění může být mzda nebo plat vyplacen jiné osobě než zaměstnanci, jen pokud to stanoví tento zákon nebo zvláštní právní předpis33).