Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.453

Rozdíl mezi odebráním řidičského oprávnění (řidičského průkazu) a zákazem činnosti řízení vozidla

1 odpověď

Dobry den.
Jsem obcanem EU s trvalym pobytom v Slovenske republike. V sucastnosti zijem a podnikam na uzemi Ceske republiky. Jsem drzitel rodisckeho opravneni, ridicak je cesky.
V tydnu jsem dostal oznameni od uradu ze musim odevzdat toto opravneni z duvodu dosazenych 12 bodu. Ako podnikatelovi je to likvidacna rana. Podal namitku, tak jsem ziskal cas.
Chcem sa spytat, po odevzdany ridicaku muzu pouzit slovensky? Nevim ci som spravne pochopil ale v pouceni bolo napsane ze mi bude odopretie ridickeho opravneni, ale o zakazu cinnosti neni ani slovo. Skuste mi poradit.
Dakujem

Dobrý den,

Pokud řidič dosáhne hranice 12 trestných bodů, obecní/městský úřad mu tuto skutečnost písemně oznámí a zároveň ho vyzve k odevzdání řidičského průkazu nejpozději do 5 pracovních dnů. Bez ohledu na to, jestli řidič tuto výzvu splní, zaniká jeho řidičské oprávnění uplynutím lhůty na odevzdání řidičského průkazu. Pokud by tato osoba i přes ztrátu řidičského oprávnění usedla za volant, dopustila by se trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za který hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. Pokud řidič ztratil řidičské oprávnění z důvodu dosažení 12 bodů, může požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po uplynutí jednoho roku. Předpokladem pro získání řidičského oprávnění je absolvování závěrečné zkoušky v autoškole. Pokud je řidiči řidičské oprávnění vráceno, jsou mu smazány veškeré trestné body.

Pokud byla řidiči kromě dosažení 12 bodů uložena sankce zákazu řízení, běží souběžně jak sankce zákazu řízení, tak lhůta pro opětovné získání řidičského oprávnění. Pokud je tedy řidiči uložena sankce zákazu řízení na dobu delší než 1 rok, může řidič požádat o vrácení řidičského oprávnění až po uplynutí doby, na kterou mu bylo zakázáno řízení vozidel.

Více informací naleznete zde - ODKAZ.

Obávám se, že i pokud budete jezdit na slovenský řidičský průkaz dopustíte se TČ maření výkonu úředního rozhodnutí.

Zákaz činnosti Vám skutečně uložen nebyl - v této souvislosti se ani neukládá. Pakliže podnikáte v oblasti dopravy (živnostník FO) měla by skutečnost ztráty řidičského oprávnění dopad i do oblasti Vaší živnosti.

Navrhuji Vám v této věci vyhledat právní služby, pokud možno co nejdříve aby Vám neuplynuly možné lhůty pro učinění potřebných právních kroků.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?