Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.273

Vymáhání smluvní pokuty z předkupní smlouvy

1 odpověď

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu týkající se vymahatelnosti pokuty stanovené písemnou předkupní smlouvou 2 stran.

Popis situace: v předkupní smlouvě na stavební pozemek mám uvedené smluvní pokuty pro kupujícího a rovněž pro prodávajícího. Prodávající se smluvně zavázal, že dílo bude plně splňovat parametry popsané v předkupní smlouvě k danému datu. Dílo dohodnuté parametry (v tomto případě nekompletní inženýrské sítě) k danému datu nesplňuje. V předkupní smlouvě je rovněž uvedena věta v odstavci týkajícího se smluvních pokut, že smluvní pokuty nejsou vymahatelné a v případě zásahu vyšší moci (živelná pohroma či archeologický výzkum) jsou irelevantní. Zdržení předání díla nenastalo zásahem vyšší moci.

Dotaz: Jak mohu postupovat při požadování smluvní pokuty stanovené v předkupní smlouvě? Za pozemek se platilo ve 3 platbách dle provedených prací na díle. 2 platby mám uskutečněné a poslední je podmíněna vybudováním a zkolaudováním příjezdové komunikace a inženýrských sítí k danému datu. Sítě nebudou zkolaudovány k danému datu a tudíž dojde ke zpoždění vyhotovení díla oproti datumu uvedenému v předkupní smlouvě.

Děkuji za odpověď.

s pozdravem

Vojtěch Soukup

Dobrý den, pokud chcete zašlete mi smlouvu na tuto emailovou adresu: bpp-prilohy@seznam. cz

Jinak bych Vás poprosila o doplnění zda jde o smlouvu v režimu občanského nebo obchodního práva.